Champions League, 02 decembrie 2020, ora 19:55

Yussuf Poulsen 26
Nordi Mukiele 43
Dani Olmo 66
Alexander Sorloth 90

Istanbul BB – RB Leipzig 3-4. Nemții câștigă în prelungiri, în ciuda hattrickului lui Irfan Kahveci

Istanbul Basaksehir - Leipzig, scor final 3-4 în grupele Champions League 2020-2021. Cronica, statistici, notele jucatorilor.

3 decembrie 2020

Golul marcat în prelungiri de Sorloth i-a scutit pe nemții de la Leipzig de multe autoreproșuri la capătul unui meci în care semifinalista ediției precedente de Champions League a irosit un avantaj de două goluri. Echipa lui Julian Nagelsmann a dat la Istanbul peste o defensivă naivă a gazdelor și ar fi trebui să câștige mai ușor, însă s-a lovit și de opoziția mijlocașului Irfan Kahveci care cu un hattrick a ținut aprinse speranțele campioanei Turciei.

Leipzig a înscris cu noroc primul gol printr-o deviere fericită a lui Poulsen la un șut al lui Sabitzer și părea să intre cu un avantaj confortabil la pauză după ce Mukiele a urcat scorul de 2-0 în minutul 43 dintr-o poziție liberă, însă Kahveci și-a început recitalul în minutul de prelungire al primei reprize concretizând cu un șut superb din spatele liniei de 16 metri mingea centrată de Vișca din corner.

Leipzig și-a refăcut avantajul de două goluri în minutul 66 după o acțiune personală a lui Dani Olmo, însă Kahveci avea să mai marcheze de două ori spectaculos în minutele 72 și 85, de fiecare dată cu șuturi de la distanță, devenind primul jucător de la Wayne Rooney cu 16 ani în urmă care înscrie trei goluri într-un meci de Champions League in afara careului. Părea că norocul și-a întors fața de la nemți după ce au lovit de două ori bara, însă Sorloth a rezolvat meciul în minutul 92 cu un șut pe centrul din afara careului la care portarul gazdelor, mascat, nu a putut interveni.

Istanbul Basaksehir - RB Leipzig 3-4, fișa tehnică