1
  • Atalanta
    Atalanta
    0

Juventus – Atalanta 1-0. Torinezii, la a patra prezenţă consecutivă în finala Cupei Italiei

28 februarie 2018

Juventus a obţinut calificarea în finala Cupei Italiei după ce s-a impus pe teren propriu, scor 1-0, în manşa retur contra celor de la Atalanta

Berisha

La doar trei zile după ce meciul din campionat dintre Juventus şi Atalanta a trebuit să fie amânat ca urmare a unei ninsori puternice, care a făcut ca suprafaţa de joc a stadionului din Torino să devină impracticabilă, cele două echipe s-au înfruntat din nou pe Allianz Arena, de această dată într-o partidă contând pentru manşa retur din semifinalele Cupei Italiei. După ce în duelul din tur a câştigat la limită, scor 1-0 pe stadionul Atleti Azzurri d’Italia din Bergamo, la sfârşitul lunii ianuarie, Juventus s-a impus cu acelaşi scor şi pe propria arenă, însă la capătul unei confruntări în care Atalanta a pus multe probleme formaţiei antrenate de Massimiliano Allegri. Graţie succesului din această seară, Juventus a obţinut calificarea în finala Cupei Italiei pentru a-18-a dată în istorie şi a patra oară consecutiv.

Fără o serie de jucători importanţi, indisponibili ca urmare a problemelor de natură medicală, precum Gonzalo Higuain, Juan Cuadrado, Mattia De Sciglio sau Federico Bernardeschi, şi cu Paulo Dybala iniţial doar pe banca de rezerve, antrenorul Massimiliano Allegri a aliniat o formaţie dispusă într-un sistem 4-3-3, cu Gianluigi Buffon în poartă şi o linie defensivă formată din Stephan Lichtsteiner, Medhi Benatia, Giorgio Chiellini, respectiv Kwadwo Asamoah. Claudio Marchisio, Miralem Pjanic şi Blaise Matuidi au evoluat la mijloc, în timp ce tridentul ofensiv a fost format din Douglas Costa, Alex Sandro şi Mario Mandzukic.

De partea cealaltă, tehnicianul Gian Piero Gasperini a apelat la cea mai puternică formula de joc, după ce în meciul de campionat amânat duminică era dispus să înceapă cu opt jucători care au evoluat mai puţin în actuala stagiune. Etrit Berisha a fost titularizat în poartă, cu o linie de apărare alcătuită din Andrea Masiello, Mattia Caldara şi Gianluca Mancini. Leonardo Spinazzola şi Hans Hateboer au fost responsabili de cele două benzi ale terenului, în timp ce Remo Freuler, respectiv Marten De Roon au evoluat la închidere. Bryan Cristante s-a aflat în sprijinul celor doi atacanţi, Alejandro Gomez şi Josip Ilicic.

Juventus – Atalanta, o primă repriză excelentă pentru formaţia din Bergamo

Conştientă că va avea neapărată nevoie să înscrie la Torino pentru a păstra orice şansă de a obţine calificarea în finala Cupei Italiei, Atalanta a început meciul într-o manieră agresivă, cu un pressing constant în jumătatea de teren adversă, ceea ce a pus numeroase probleme grupării torineze. Oaspeţii au avut capacitatea de a păstra posesia balonului, însă lipsa de exactitate la ultima pasă a făcut ca Atalanta să nu poată valorifica în totalitate momentele pozitive din prima repriză.

0

Juventus s-a mulţumit să gestioneze avantajul obţinut graţie succesului din tur şi a încercat să lovească decisiv pe contraatac, reuşind să fie periculoasă într-o singură situaţie: la jumătatea reprizei, Mario Mandzukic a scăpat de marcajul lui Andrea Masiello după un duel fizic câştigat în manieră regulamentară şi s-a regăsit într-o poziţie ideală de a marca, însă finalizarea atacantului croat a fost respinsă de portarul Etrit Berisha. Pentru formaţia bianconero, unul dintre aspectele negative din prima repriză a fost cartonaşul galben primit de fundaşul Giorgio Chiellini, care astfel nu va putea evolua în finala programată a se disputa pe 9 mai.

Juventus – Atalanta, meci decis de execuţia din penalty a lui Miralem Pjanic

Campioana Italiei a ieşit de la cabine cu o atitudine diferită şi a ales să impună ritmul jocului, fără a mai lăsa iniţiativa oamenilor lui Gian Piero Gasperini. Totuşi, Atalanta a avut o imensă oportunitate de a marca şi a restabili astfel egalitatea la general în minutul 60, când fundaşul Medhi Benatia a pierdut balonul în propria jumătate de teren, iar argentinianul Alejandro Gomez a profitat şi a trimis balonul către poarta goală, căpitanul torinezilor, Gigi Buffon, fiind surprins mult ieşit din poartă în momentul în care apărătorul marocan a pierdut posesia. Şansa a fost de partea gazdelor, iar mingea a lovit doar bara.

Revenită în atac, Juventus şi-a trecut la rândul său în cont o bară, la execuţia din afara careului a lui Douglas Costa: portarul Etrit Berisha nu a putut interveni, însă transversala a salvat momentan pe Atalanta. În cele din urmă, diferenţa a fost făcută de un penalty obţinut de Blaise Matuidi, faultat de fundaşul Gianluca Mancini după o centrare de pe partea dreaptă. Arbitrul Michael Fabbri a indicat punctul cu var, decizie menţinută şi după consultarea probei video, iar mijlocaşul bosniac Miralem Pjanic a transformat lovitura de la 11 meci printr-un şut precis pe mijlocul porţii.

Aflată în dezavantaj pe tabelă, Atalanta ar fi avut nevoie din acest moment de cel puţin două goluri într-un interval de 15 minute pentru a mai obţine calificarea în finala competiţiei, însă oamenii lui Gian Piero Gasperini nu au mai avut prospeţimea fizică pentru a pune probleme în dificultate campioana Italiei.

Ce urmează pentru Juventus şi Atalanta?

Juventus îşi asigură astfel prezenţa în cea de-a patra finală consecutivă de Cupa Italiei şi aşteaptă acum să îşi afle numele adversarului din ultimul act: Lazio şi AC Milan se înfruntă pe stadionul Olimpico din capitală în manşa returul din a doua semifinală. Lazio va fi adversarul lui Juventus şi în următoarea etapă de Serie A, într-un meci programat a se disputa sâmbătă, în capitala Italiei. De partea cealaltă, Atalanta părăseşte Cupa Italiei, după ce recent a fost eliminată şi din UEFA Europa League (deşi a fost foarte aproape de a produce o mare surpriză în dubla manşă cu Borussia Dortmund), astfel că gruparea din Bergamo se va concentra pe acum doar pe situaţia din campionat: aflată momentan doar pe poziţia a opta în clasamentul Serie A, echipa lui Gian Piero Gasperini speră încă să poată recupera pe final de sezon distanţa până la zona locurilor care permit participarea în cupele europene şi în stagiunea viitoare.