Genoa
    0

Juventus – Genoa 1-0. Trei puncte cu efort minim pentru campioana Italiei

23 ianuarie 2018

Un gol marcat de Douglas Costa a fost de ajuns pentru ca Juventus să se impună pe teren propriu în ultimul meci al etapei din Serie A, cu Genoa

Perin

Juventus face suficient pentru a obţine toate cele trei puncte din duelul de campionat cu Genoa, contând pentru etapa a-21-a din Serie A, însă campioana Italiei va trebui să facă mult mai mult pentru a spera să îşi poată apăra titlul şi să lupte cu şanse reale în ceea ce priveşte câştigarea trofeului UEFA Champions League. O echipă pragmatică a torinezilor, însă departe de strălucirea arătată în multe momente de-a lungul ultimilor ani, îşi îndeplineşte obiectivul propus pentru confruntarea cu Genoa de pe teren propriu, impunându-se la limită, scor 1-0, suficient însă pentru a-şi adjudeca a cincea victorie consecutivă în campionat, graţie căreia Juventus revine la un singur punct în spatele celor de la Napoli în clasamentul Serie A.

Antrenorul gazdelor, Massimiliano Allegri, a fost nevoit să se descurce fără o serie de jucători importanţi precum Gianluigi Buffon, Benedikt Howedes, Juan Cuadrado, Claudio Marchisio sau Paulo Dybala, cu toţii fiind indisponibili ca urmare a unor probleme medicale. În aceste condiţii, polonezul Wojciech Szczesny a evoluat ca titular în poartă, Stephan Lichtsteiner şi Alex Sandro au fost responsabili de cele două benzi, în timp ce cuplul de fundaşi centrali a fost format din Medhi Benatia şi Giorgio Chiellini. Linia de mijloc a fost alcătuită din Sami Khedira, Miralem Pjanic, respectiv Blaise Matuidi, cu un trident ofensiv din care au făcut parte Douglas Costa, Mario Mandzukic şi Gonzalo Higuain.

Tehnicianul Davide Ballardini a răspuns printr-un sistem 3-5-2, cu Goran Pandev aflat în sprijinul lui Adel Taarabt în atac şi Gianluca Lapadula lăsat iniţial doar pe banca de rezerve. Diego Laxalt, Stephane Omeonga, Andrea Bertolacci, Luca Rigoni şi Aleandro Rosi au alcătuit linia de mijloc şi au avut sarcina de a bloca într-o manieră cât mai eficientă iniţiativele ofensive ale grupării bianconero.

Juventus – Genoa, meci decis de golul lui Douglas Costa după primul sfert de oră

Campioana Italiei a avut parte de un debut de meci pozitiv şi a trecut pe lângă deschiderea scorului după opt minute de joc, când Miralem Pjanic a avut o bună oportunitate ca urmare a unei lovituri libere de la marginea careului: execuţia mijlocaşului bosniac a fost respinsă excelent de portarul Mattia Perin, care astfel păstra momentan rezultatul de egalitate. Însă la capătul primei reprize Juventus a marcat conform cursului jocului, graţie celui de-al doilea gol înscris în actualul de campionat de Douglas Costa, după o pasă decisivă a lui Mario Mandzukic. A fost golul ce părea a face meciul mult mai uşor pentru torinezi, care apoi au fost aproape de a-şi majora avantajul la ocaziile lui Miralem Pjanic şi acelaşi Mario Mandzukic, însă Mattia Perin a demonstrat încă o dată că rămâne un portar de cel mai înalt nivel.

0

Genoa nu a părut capabilă să pună probleme lui Juventus de-a lungul primelor 45 de minute, iar oaspeţii nu l-au întrebuinţat în niciun moment pe Wojciech Szczesny, astfel că formaţia bianconero intra la cabine cu un avantaj meritat pe tabelă, deşi fără a forţa în mod special şi fără a impune un ritm extrem de ridicat al jocului.

Juventus, control al meciului cu efort minim

În partea secundă, Davide Ballardini l-a trimis pe teren pe Andrey Galabinov în locul lui Luca Rigoni şi a trecut la un sistem 3-4-3. Juventus a continuat să controleze jocul, dar nu a impus un ritm suficient de ridicat pentru a închide definitiv soarta celor trei puncte şi nu a valorificat oportunităţile apărute pe contraatac odată cu trecerea timpului. Minutul 63 a consemnat o bună astfel de situaţie pentru campioana Italiei, însă mingea trimisă în faţa porţii de Stephan Lichtsteiner a fost respinsă excelent de Armando Izzo, într-un moment în care Gonzalo Higuain se pregătea să introducă balonul în plasă. Pentru atacantul argentinian continuă astfel forma mai puţin bună, fostul vârf al celor de la Napoli ajungând acum la şase etape de campionat fără gol marcat.

Cu un sfert de oră înainte de final, tehnicianul oaspeţilor, Davide Ballardini, l-a aruncat în luptă şi pe Gianluca Lapadula, convins că echipa sa poate produce surprza pe Allianz Stadium din Torino. Max Allegri a replicat prin introducerea pe teren a lui Andrea Barzagli în locul lui Stephan Lichtsteiner pentru a aduce prospeţine şi siguranţă liniei defensive. Fără a reuşi să îşi creeze o ocazie imensă de-a lungul ultimelor minute ale confruntării, Genoa a păstrat totuşi suspansul până în prelungiri, când o serie de cornere şi faze fixe s-au soldat cu urcarea în careul advers a portarului Mattia Perin şi mai multe momente de aglomeraţie în careul torinez, ce ar fi putut avea consecinţe negative pe tabela de marcaj.

Juventus a rezistat însă asaltului de final al oaspeţilor şi a obţinut trei puncte extrem de importante, care îi permit să continue lupta de la distanţă contra celor de la Napoli. Pentru campioana Italiei va urma o dificilă deplasare pe stadionul Marc’Antonio Bentegodi din Verona pentru meciul cu Chievo, apoi confruntea tur cu Atalanta contând pentru semifinalele Cupei Italiei.

Juventus – Genoa, declaraţii ale antrenorilor

Massimiliano Allegri: “Finalul de meci se putea gestiona mai bine, dar eram puţin obosiţi. Nu am oferit totuşi adversarului posibilitatea de a-şi crea ocazii importante, iar obiectivul era acela de a obţine toate cele trei puncte. A existat puţină precipitare pe final, într-un moment în care intervenise oboseala ca urmare a antrenamentelor fizice pe care le-am efectuat în cursul săptămânii, după perioada de vacanţă. Mandzukic şi Higuain? Au jucat bine, s-au sacrificat mult pentru echipă. Însă întreaga echipă merită felicitată, era important să câştigăm după această perioadă de pauză, pentru a rămâne aproape de Napoli.”

Davide Ballardini: “Am făcut un meci bun şi am pus în dificultate pe Juventus. Am venit aici şi am evoluat cu personalitate, faptul că am încheiat partida în careul lui Juventus înseamnă că ceva bun am făcut. Îmi felicit jucătorii. Poate că am fi putut să fim puţin mai atenţi la ultima pasă şi să urcăm mai mult cu linia de mijloc în anumite momente. Bertolacci fundaş central? Veloso nu putea evolua, iar Bertolacci poate acoperi bine acest post. Am stat bine în apărare, inclusiv el. Echipa înscrie puţine goluri? Ocaziile de gol există, dar nu reuşim să marcăm. Cred că odată ce ne vom putea baza pe toţi jucătorii din compartimentul ofensiv, nu vor fi probleme.”