1
  • FC Barcelona
    Barcelona
    1

Las Palmas – Barcelona 1-1. Remiza surprinzătoare din Canare incendiază La Liga înaintea derby-ului pentru titlu

David Petre
2 martie 2018

Las Palmas - Barcelona s-a terminat 1-1 la capătul unui meci în care centralul nu l-a eliminat pe portarul gazdelor dar le-a acordat acestora un penalty discutabil.

ter Stegen

Cu trei zile înaintea derby-ului pentru titlu cu Atletico, Barcelona a avut o deplasare mult mai grea decât s-ar fi crezut la Pas Palmas, din care a scos un singur punct ce complică situația în clasamentul La Liga. O victorie i-ar fi menținut pe catalani la o distanță de șapte puncte față de locul doi, însă după remiza din Insulele Canare diferența scade la cinci, care se pot reduce la doar două în cazul unei înfrângeri în meciul capital de duminică. La Las Palmas nimic nu a mers în favoarea Barcelonei, care nici nu a câștigat punctele și nici nu și-a putut menaja nici jucătorii în cea mai lungă deplasare a campionatului, dublă ca distanță față de una la Londra.

Surpriză a fost încă de la anunțarea unsprezecelui de start al catalanilor, în care nu și-au găsit loc nici Coutinho și nici Dembele, dar în care au apărut în mod surprinzător Suarez (pasibil de suspendare), Busquets (al treilea în topul minutelor în acest sezon) și veteranul Iniesta. Probabil Valverde se aștepta la un meci mai puțin solicitant pe terenul unei echipe de sub linia retrogradării, însă un penalty ușor acordat de centralul Matheu Lahoz avea să îi dea peste cap toate planurile. Rakitic, Pique și Jordi Alba au fost singurii oameni de bază care au fost păstrați pe banca de rezerve, însă croatul avea să joace din minutul 63, fără să aducă ceva nou în desfășurarea întâlnirii.

Începutul de joc a fost în controlul Barcelonei, care părea să aibă în față o apărare destul de permisivă și un meci la îndemână. Încă din minutul 8 formația blaugrana a avut o mare ocazie de gol, la capătul unei acțiuni doi contra unu pe care Messi a risipit-o cu o pasă slabă pentru Suarez care nu a putut trage decât în portarul Chichizola. Las Palmas a lăsat impresia că pune mult suflet dar are puțină calitate în atac, iar semiocaziile sale au părut mai degrabă rodul întâmplării la aparițiile fundașilor Gálvez și Aguirregaray în apropierea porții lui Ter Stegen, fără însă ca fazele să fie finalizate cu șuturi.

Pe fondul unui joc destul de confuz de ambele părți Barcelona a marcat unicul gol al primei reprize prin Messi, care în minutul 21 a transformat impecabil o lovitură liberă din marginea careului, trimițând direct în vinclu o minge ce a evitat prin efect zidul. De aici nu a mai fost nimic notabil până în minutul 45 când Chichizola a avut o intervenție cu mâna în afara suprafeței de pedeapsă dar centralul a trecut cu vederea faza și a fluierat sfârșitul reprizei în loc să îl elimine pe portarul gazdelor.

0

Cu o decizie curioasă de arbitraj a început și partea a doua în care Mateu Lahoz a acordat ușor un penalty pentru gazde, probabil pentru o minge ce a șters mâna lui Digne la revenirea din bară, deși televiziunea ce a produs meciul a avut nevoie de minute bune pentru a sugera că aceasta a fost acțiunea incriminată. Faza mai mult decât confuză a fost taxată imediat de presa catalană care îl acuză vehement pe arbitrul cu antecedente împotriva Barcelonei de viciere de rezultat, însă pe teren Calleri a urmat exemplul lui Messi și a scos din joben o execuție imparabilă de la punctul cu var. Era doar minutul 48 și catalanii aveau o întreagă repriză în față pentru a obține victoria, însă gazdele s-au închis lăudabil în apărare, au fragmentat excesiv jocul și nu au permis nici măcar o singură ocazie la poarta lui Chichizola, chiar dacă Valverde a apelat și la Rakitic, Coutinho și Dembele în atac.

Mai mult, singura situație importantă a părții secunde a aparținut celor de la Las Palmas în minutul 83 când Tana a scăpat spre poarta lui Ter Stegen dar a greșit pasa decisivă și i-a permis lui Umtiti să recupereze balonul. S-a terminat 1-1, remiză ce complică în mod neașteptat lucrurile în vârful ierharhiei dar care oferă gazdelor speranța salvării de la retrogradare, acolo unde se bat cu Deportivo și Levante pentru un singur loc salvator.

Las Palmas – Barcelona, curiozități statistice

• Până la meciul de astăzi Barcelona avusese o serie de 78 de etape la rând fără penalty acordat împotriva sa. La execuția lui Calleri de la punctul cu var a fost pentru prima dată când Ter Stegen s-a aflat în postura de a apăra un penalty în campionat de când s-a transferat la formația blaugrana. Ultimul penalty acordat împotriva Barcelonei în La Liga fusese pe 14 februarie 2016 într-un meci cu Celtga Vigo pe Camp Nou câștigat cu 6-1.
  • Messi și-a egalat recordul de 4 goluri din lovituri libere într-un singur sezon de La Liga, performanță pe care o reușise și în sezonul 2015-2016. Recordul pentru FC Barcelona îi aparține lui Ronaldinho, care în 2006-2007 a marcat șase goluri din astfel de faze. Pentru Messi a fost golul cu numărul 22 din lovitură liberă în campionat din 290 de încercări. Îl domină la acest capitol pe Cristiano Ronaldo care a transformat în gol 19 din cele 308 lovituri libere executate.
  • Golul marcat din penalty a fost primul reușit de Messi pe stadionul din Gran Canaria, prin care ajunge la un total de 36 de stadioane pe care a marcat în campionatul spaniol. Următorul în această ierarhie este fostul jucător madrilen Raul.
  • Pentru antrenorul Paco Jemez, acum la Las Palmas, a fost primul meci pe care nu îl pierde împotriva Barcelonei după opt înfrângeri consecutive pe banca lui Rayo Vallecano în care a echipa sa a macat 5 și a primit 36 de goluri.

Valverde, după Las Palmas – Barcelona 1-1: “Ne-au fluierat un penalty invizibil”

“Aveam multă încredere că putem obține cele trei puncte. Știam că adversarul este într-un moment dificil și am dorit să profităm de această situație. În prima repriză am avut ocazii de gol și am avut în față o echipă ce a încasat multe cartonașe galbene, însă la pauză am ajuns un un rezultat scurt. Faza în care s-a acordat penalty ne-a pus multe probleme, în primul rând din cauza modului în care a fost acordat și al senzației pe care ne-a lăsat-o. La 1-1 am încercat să revenim în meci dar au fost multe întreruperi care ne-au făcut misiunea aproape imposibilă. Nu vreau să comentez deciziile arbitrale, dar aș vrea să aflu ce a fluierat acolo. Încă nu știm, a fost un penalty invizibil. În vestiar, imediat după meci, ne întrebam cine a comis penalty și nimeni nu și-a putut dat seama, dar probabil că arbitrul a văzut foarte bine”.