Chievo
    1

Lazio – Chievo 5-1. Un nou succes categoric pentru oamenii lui Simone Inzaghi

21 ianuarie 2018

Lazio s-a impus pe stadionul Olimpico din capitala Italiei cu scorul de 5-1 în duelul cu Chievo Verona, contând pentru etapa a-21-a din Serie A

Sergej Milinkovic-Savic a marcat două goluri în meciul Sergej Milinkovic-Savic Lazio - Chievo 5-1
    Sorrentino

Patru goluri contra celor de la Crotone în precedentul meci disputat pe teren propriu, cinci reuşite în duelul cu Chievo care a avut loc în această după amiază pe stadionul Olimpico din capitala Italiei. Echipa antrenată de Simone Inzaghi confirmă încă o dată calităţile impresionante din punct de vedere ofensiv şi ajunge la 53 de goluri marcate după 21 de etape de campionat, având astfel cel mai bun atac din Serie A, într-un sezon ce se poate dovedi de excepţie pentru gruparea capitolină, aflată în luptă pe trei fronturi.

Lazio – Chievo, o prima repriză animată

Pentru Lazio meciul a început cu un moment de emoţie, însă nu ca urmare a unei ocazii a adversarului, ci a problemei medicale acuzate de Ciro Immobile în primele minute ale duelului din capitala Italiei. Golgheterul Seriei A, cu 20 de reuşite, a cerut iniţial schimbarea, însă apoi a încercat să rămână pe gazon, fiind în cele din urmă înlocuit de Felipe Anderson în minutul 34, pentru a nu risca o agravare a accidentării.

După 20 de minute de joc mai puţin spectaculoase, cu o echipă a lui Chievo capabilă să facă faţă fără mari probleme presiunii gazdelor, jocul s-a animat în ultima parte a primei reprize. Lazio a deschis scorul prin Luis Alberto, al cărui şut de la marginea careului nu părea a-i pune probleme portarului Stefano Sorrentino, însă o deviere a defensivei veroneze a fost decisivă şi a dus la deschiderea scorului. Totuşi, avantajul grupării romane a durat un singur minut, deoarece la prima ocazie importantă oamenii lui Rolando Maran au dat lovitura, profitând de o eroare a lui Wallace. Manuel Pucciarelli a preluat balonul după o lansare lungă, iar execuţia sa din interiorul careului a fost suficient de precisă pentru a-l învinge pe Thomas Strakosha.

Lazio era astfel nevoită să o ia rapid de la capăt, însă echipa lui Simone Inzaghi a revenit în avantaj pe tabelă în minutul 32, când execuţia din afara careului a lui Sergej Milinkovic-Savic l-a surprins pe portarul Stefano Sorrentino la colţul scurt. Experimentatul portar italian poate fi considerat parţial responsabil pentru golul primit, însă are scuza de a fi văzut balonul mult prea târziu. Finalul primei reprize a adus un nou moment controversat, după ce arbitrul Rosario Abisso a decis iniţial acordarea unui penalty pentru Chievo, ca urmare a unei presupuse intervenţii neregulamentare asupra lui Mariusz Stepinski, însă după consultarea reluării video, centralul a întors decizia, astfel că Lazio a intrat la cabine cu un avantaj minim pe tabelă.

Sergej Milinkovic-Savic, o nouă evoluţie de excepţie pentru Lazio

Repriza a doua ar fi trebuit să decurgă într-o manieră pozitivă pentru Lazio, care însă nu a profitat imediat de faptul că gruparea veroneză era nevoită să iasă la joc. Un singur punct adunat de Chievo din ultimele cinci etape de campionat disputate pe teren străin, şi totuşi oaspeţii au reuşit în multe momente să îşi pună în dificultate mult mai titratul adversar, de-a lungul primelor 20 de minute. Mariusz Stepinski a avut o bună şansă de a restabili egalitatea încă o dată, însă nu a profitat de o nouă eroare a lui Wallace şi a trimis pe lângă din interiorul careului.

Totuşi, cu 20 de minute înainte de final, Lazio şi-a asigurat cele trei puncte graţie unui nou gol spectaculos marcat de Sergej Milinkovic-Savic, după o pasă verticală a lui Lucas Leiva. Tânărul şi talentatul mijlocaş sârb a ajuns la şapte goluri în actuala ediţie de Serie A, iar preţul său foarte probabil va căpăta proporţii şi mai mari, fiind deja cotat la peste 60 de milioane de euro de către oficialii lui Lazio.

Pe final, un moment de celebrare şi pentru fundaşul angolez Bastos, al cărui şut plasat de la marginea careului a fost deviat decisiv de Nenad Tomovic, astfel că pentru a doua oară în acest meci, portarul Stefano Sorrentino a fost învins de o deviere. Forţa ofensivă a lui Lazio a fost evidenţiată şi prin faptul că Simone Inzaghi s-a putut baza de pe bancă pe un jucător precum Nani: intrat pe teren în repriza a doua, atacantul portughez şi-a trecut la rândul său numele pe tabelă în ultimele minute de joc.

Ce urmează pentru Lazio şi Chievo?

Formaţia antrenată de Simone Inzaghi urcă astfel momentan pe locul al treilea în clasamentul Serie A, şi va aştepta cu interes rezultatul final al duelului dintre Intre şi AS Roma. Gruparea din capitala Italiei va spera acum ca accidentarea lui Ciro Immobile să nu fie una de lunga durată, în vederea unui program extrem de încărcat în următoarea perioadă: după partida cu Udinese din următoarea etapă de campionat, Lazio va evolua de două ori contra celor de la AC Milan, atât în Serie A, cât şi în semifinalele Cupei Italiei. Viitoarea adversară a celor de la FCSB din UEFA Europa League se va deplasa apoi pe arena San Paolo pentru confruntarea cu Napoli.

De partea cealaltă, pentru Chievo urmează o nouă sarcină extrem de dificilă la nivelul campionatului, unde va înfrunta campioana Juventus, însă situaţia liniştitoare din clasament nu va pune momentan presiune pe oamenii lui Rolando Maran.