Champions League, 08 decembrie 2020, ora 19:55
Joaquín Correa 12
Ciro Immobile 27 (pen)

Ruud Vormer 15
Hans Vanaken 76

Lazio – Club Brugge 2-2. Lazio se califică norocos în optimile Ligii Campionilor

Lazio s-a calificat în faza eliminatorie a Champions League după ce a avut noroc la o bară a lui Brugge în prelungirile meciului terminat 2-2.

9 decembrie 2020

Lazio a avut mare noroc să se califice în optimile de finală ale Ligii Campionilor după ce adversara sa a avut o bară în minutele de prelungire la scorul de 2-2. Romanii au condus la pauză și au avut un om în plus încă din prima repriză după ce Eduard Sobol a văzut al doilea galben în minutul 39, dar golul egalizator marcat de Vanaken în minutul 76 a încins finalul și a oferit belgienilor ocazia de a-i răpi in extremis lui Lazio prima prezență în faza eliminatorie a Champions League după 20 de ani.

Firesc pentru un meci cu calificarea pe masă, cele două echipe au ieșit montate încă din start și au marcat câte un gol în primul sfert de oră. Primii au lovit lazialii în minutul 12 cu un gol simplu al lui Correa care a trebuit doar să împingă în poartă mingea respinsă în față de Mignolet la șutul lui Luis Alberto, însă belgienii au revenit rapid dintr-o fază asemănătoare, cu Vormer la finalizare. Brugge avea nevoie de victorie pentru a trece în faza următoare, însă avea să fie trădată de propria defensivă: Mata a oferit un penalty transformat de Immobile, apoi Sobol a văzut al doilea galben pentru un fault din spate și Lazio intra la cabine cu un avantaj substanțial.

Belgienii au crezut însă în propria șansă. Încetul cu încetul s-au adaptat la inferioritatea numerică, au reușit egalarea în minutul 76 la o centrare a lui Vormer la care Vanaken a sărit singur pentru o lovitură facilă de cap, iar în prelungiri puteau da lovitura la un voleu al lui De Ketelaere imparabil pentru Reina dar blocat de bară.

Lazio - Club Brugge 2-2, fișa tehnică