Mauro Icardi 78 (pen)
Matías Vecino 81

Lazio – Inter 2-3. Formaţia nerazzurro, calificată în UEFA Champions League

Lazio - Inter 2-3

La capătul unui meci spectaculos din ultima etapă de Serie A, Inter s-a impus pe terenul lui Lazio cu scorul de 3-2 şi a obţinut calificarea în Champions League

Răzvan, 1 ianuarie 1970

După şase ani de absenţă, Inter a revine în UEFA Champions League, la capătul un final de sezon extrem de spectaculos, în care eşecul din runda anterioară, scor 1-2 pe teren propriu cu Sassuolo, părea să ducă la un nou an fără participarea în cea mai importantă competiţie la nivel de cluburi. Totuşi, duelul din ultima rundă de campionat, disputat pe stadionul Olimpico din Roma, împotriva contracandidatei directe la locul al patrulea în clasamentul Serie A, Lazio, a reprezentat oportunitatea ideală pentru o performanţă notabilă în contul echipei antrenate de Luciano Spalletti: deşi a fost condusă cu 1-0, respectiv 2-1, Inter a revenit în ultimele zece minute şi a întors soarta partidei, respectiv a calificării, într-un final de meci dramatic pentru gruparea capitolină şi incredibil pentru cea milaneză.

Lacrimi de bucurie pentru căpitanul Mauro Icardi şi lacrimi de disperare pentru fundaşul olandez Stefan De Vrij, autor al faultului în careu din care Inter a restabilit egalitatea şi a făcut un pas decisiv către victoria finală. Totul după o săptămână caracterizată de numeroase discuţii şi dezbateri privind oportunitatea prezenţei pe teren a lui Stefan De Vrij, având în vedere faptul că fundaşul olandez a semnat deja cu Inter pentru stagiunea viitoare şi va evolua astfel alături de formaţia nerazzurro în UEFA Champions League, în detrimentul echipei pentru care a jucat în acest meci.

Lazio – Inter, duel spectaculos şi intens, cu eliminări, cinci goluri şi răsturnări de situaţie

Confruntarea de pe arena Olimpico din capitala Italiei a început într-un ritm alert, cu două mari şanse de gol pentru Lazio, ratate de Luiz Felipe, respectiv Sergej Milinkovic-Savic, a cărui reluare cu capul, după centrarea lui Senad Lulic, a fost respinsă miraculos de portarul Samir Handanovic. Totuşi, gazdele au deschis meritat scorul la următoarea acţiune de atac, din nou cu Milinkovic-Savic ca protagonist: mijlocaşul sârb a controlat perfect un balon în interiorul careului advers, iar pasa sa a fost continuată de Adam Marusic printr-un şut care l-a lovit în faţă pe Ivan Perisic şi care l-a învins pe Samir Handanovic. Inter a încercat să ofere un răspuns pe măsură, însă tot Lazio a trecut pe lângă gol, prin acelaşi Milinkovic-Savic, a cărui execuţie din lovitură liberă a lovit bara. Totuşi, într-un moment de joc foarte bun pentru formaţia capitolină, oaspeţii au restabilit egalitatea, după o lovitură de colţ: portarul Thomas Strakosha a intervenit iniţial la prima reluare după centrarea din corner a lui Marcelo Brozovic, însă apoi nu a mai putut face nimic în faţa lui Danilo D’Ambrosio.

Însă oamenii lui Luciano Spalletti s-au văzut din nou în dezavantaj pe tabelă în finalul primei reprize, la capătul unei splendid contraatac început de Felipe Anderson din marginea propriului careu, continuat cu o cursă impresionantă, concretizând pasa excelentă a lui Senad Lulic, spre entuziasmul general al publicului prezent pe stadionul Olimpico: Lazio încheia astfel prima repriză cu scorul de 2-1 şi părea foarte aproape de îndeplinirea obiectivului, având în vedere că inclusiv un rezultat de egalitate ar fi fost suficient pentru oamenii lui Simone Inzaghi.

În repriza a doua, tehnicianul oaspeţilor a forţat prin introducerile lui Eder şi Yann Karamoh, în locul lui Antonio Candreva, respectiv Rafinha, iar emoţiile s-au intensificat în ultimul sfert de oră al confruntării din capitala Italiei: în minutul 78, Inter a restabilit egalitatea pentru a doua oară, după un penalty transformat de atacantul argentinian Mauro Icardi şi acordat de centralul Gianluca Rocchi ca urmare a unui fault comis de Stefan De Vrij, viitorul fundaş al celor de la Inter. Căpitanul Mauro Icardi nu a ratat de la punctul cu var şi a marcat astfel golul său cu numărul 29 în actualul campionat, prin care l-a egalat pe Ciro Immobile în clasamentul golgheterilor Serie A şi în acelaşi timp a înscris golul său cu numărul 100 în tricoul grupării milaneze. Inter mai avea astfel la dispoziţie 11 minute pentru a marca golul calificării în viitoarea ediţie de UEFA Champions League, iar pentru Lazio lucrurile s-au complicat cu adevărat după eliminarea lui Senad Lulic, care a văzut al doilea cartonaş galben.

Inevitabil, oaspeţii s-au aruncat în atac, iar două minute mai târziu centrarea din corner a lui Marcelo Brozovic a fost reluată de Matias Vecino cu o lovitură de cap care l-a învins pe portarul Thomas Strakosha şi a adus astfel în avantaj pe Inter. Antrenorul Simone Inzaghi a încercat să mai salveze ceva prin introducerea lui Nani în locul lui De Vrij, rămas în lacrimi pe banca de rezerve, iar cele patru minute de prelungire au adus un asalt disperat al lui Lazio, însă insuficient pentru a mai putea schimba ceva în ceea ce priveşte deznodământul duelului de pe arena Olimpico.

Inter Milan se impune astfel cu scorul de 3-2 şi sărbătoreşte revenirea în UEFA Champions League, o performanţă care dincolo de aspectul sportiv, se poate dovedi importantă pentru viitorul clubului milanez mai ales din punctul de vedere al implicaţiilor financiare.

Lazio - Internazionale 2-3, fișa tehnică