Premier League, 26 februarie 2022, ora 14:30, Leeds, West Yorkshire

Matt Doherty 10
Dejan Kulusevski 15
Harry Kane 27
Heung-Min Son 85

Leeds 0-4 Tottenham. Cinci meciuri la rând pentru echipa lui Bielsa cu trei sau mai multe goluri primite

Son a marcat din assistul lui Kane în meciul Leeds - Tottenham 0-4

Leeds - Tottenham, scor 0-4. Cronica meciului în care Kane și Son au devenit perechea de jucători cu cele mai multe goluri marcate în parteneriat în istoria Premier League

David Petre, 26 februarie 2022

O fază petrecută în minutul 75 ilustrează perfect starea de spirit de la Leeds United, echipă intrată serios în hora retrogradării într-o săptămână în care a încasat 10 goluri în 2 meciuri: o ieșire greșită a lui Hugo Lloris în afara careului l-a lansat pe Dallas spre poarta păzită doar de Ben Davies, însă jucătorul gazdelor a reușit cumva să rateze dintr-o poziție clară de gol. Probabil că nu ar fi contat în economia partidei în condițiile în care Tottenham conducea deja cu 3-0, însă ratări de acest gen ar putea turna și mai mult plumb în picioarele jucătorilor lui Leeds, și așa cu moralul la pămând după ce au bifat al cincilea meci la rând cu cel puțin 3 goluri încasate.

Nici Spurs nu traversa cel mai fericit moment după înfrângerea nescontată cu Burnley de la mijlocul săptămânii, însă la Leeds nu a întâmpinat prea multe probleme pe calea spre o victorie facilă. Doherty a contretizat cu primul său gol al sezonului un contraatac fulger în minutul 10 și apoi a oferit assistul la golul de 2-0 reușit de Kulusevki după o excelentă acțiune personală, oferind oaspeților un confortabil avantaj după doar un sfert de oră de joc.

Leeds a avut și ghinionul ca o minge a lui Robin Koch să lovească bara, însă în ciuda unei posesii superioare avea să termine prima repriză fără șut pe poartă și cu un nou gol primit, de această dată de la Kane cu o reluare din unghi în minutul 27.

Cu soarta celor trei puncte pecetluită încă din prima jumătate de oră, repriza secundă a oferit un fotbal cu bune ocazii la ambele porți, dar cei care au marcat au fost tot oaspeții prin Son din assistul de lunetist al lui Kane, reușită prin care cei doi au depășit perechea Lampard – Drogba, stabilind un gol nou record de goluri în parteneriat în istoria Premier League.

Leeds - Tottenham Hotspur 0-4, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Leeds - Tottenham Hotspur: Dane Scarlett, primele minute pentru Tottenham Hotspur după 48 de zile

71

Recorduri negative pentru Leeds după meciul cu Tottenham. Curiozități statistice ale meciului Leeds - Tottenham Hotspur 0-4

• Leeds United este doar a doua echipă în istoria Premier League care încasează trei sau mai multe goluri în cinci meciuri consecutive, după Sunderland în noiembrie 2005.
  • Cu 20 de goluri încasate în februarie, Leeds stabilește un nou record în Premier League pentru orice echipă într-o lună calendaristică. Înaintea erei Premier League, ultima echipă care încasase mai mult de 20 goluri în prima divizie fusese Newcastle în 1986 (21).
  • Leeds a pierdut patru meciuri la rând în Premier League din decembrie 2003 - februarie 2004, când înregistrase șase înfrângeri consecutive.
  • Matt Doherty a marcat primul său gol pentru Tottenham în Premier League în jocul cu numărul 26 pentru londonezi în această competiție. Ultima sa reușită în campionat fusese chiar contra lui Tottenham în martie 2020, pe când juca pentru Wolverhampton.
  • Dejan Kulusevski a marcat 2 goluri în primele 5 meciuri jucate în Premier League, tot atâtea câte reușise în ultimele sale 44 de jocuri pentru Juventus în Serie A.