Premier League, 28 februarie 2021, ora 14:00

David Luiz 39
Alexandre Lacazette 45 (pen)
Nicolas Pépé 52

Leicester – Arsenal 1-3. Întoarcere de rezultat și victorie mare pentru Arsenal

Arsenal a întors rezultatul cu Leicester City și a obținut una din cele mai importante victorii ale sezonului.

Leicester - Arsenal 1-3 (28 februarie 2021)
David Petre, 28 februarie 2021

Leicester sacrificase Europa League odihnind mai mulți titulari contra Slaviei Praga pentru a prioritiza evoluția din campionat și cursa pentru top 4, însă acest lucru nu i-a servit la nimic împotriva unei mari echipe a lui Arsenal, în ciuda unui avantaj luat devreme.

Youri Tielemans a deschis scorul pentru Vulpi în minutul 6 într-o fază
în care apărarea londonezilor a dormit în ghete, însă cei de la Arsenal și-au limpezit ușor-ușor gândurile și au întors rezultatul până la pauză. Golul egalizator a venit în urma unei lovituri libere executate de Willian din flancul drept pe fruntea lui David Luiz în minutul 39, apoi în prelungirile reprizei Wilfred Ndidi a respins cu mâna în propriul careu o minge șutată de Pepe și Lacazette a transformat penalty-ul pentru 1-2.

Partea secundă a început pentru gazde la fel de rău cum se terminase prima. Harvey Barnes a părăsit terenul pe targă în minutul 51 pentru ceea ce pare a fi o accidentare serioasă, iar la faza următoare Arsenal a marcat pentru a treia oară după o acțiune fluentă favorizată de o minge inteligentă a lui Odegaard pentru Willian care și-a trecut în cont al doilea assist al meciului pentru golul lui Pepe. La scurt timp Leicester l-a pierdut și pe Evans din cauza unei accidentări, iar meciul a curs spre o victorie liniștită a lui Arsenal în ciuda unei ratări pe final a lui Iheanacho care a trimis mult peste poartă dintr-o poziție favorabilă.

Leicester City - Arsenal 1-3, fișa tehnică