Bayern Munchen a câștigat Supercupa Germaniei 2022, scor 5-3 cu RB Leipzig
Bayern München și-a trecut în palmares a zecea Supercupă a Germaniei după ce s-a impus cu 5-3 în fața lui RB Leipzig într-un meci spectaculos ce a consemnat un nou record de goluri în această competiție.
Campioana en-titre a Germaniei a demonstrat un apetit ofensiv deosebit la startul erei post-Lewandowki, într-un meci în care Sadio Mané a debutat cu o prestație convingătoare și a marcat unul din cele cinci goluri ale formației bavareze.
Lucrurile au părut clare privind câștigătoarea încă de la finele primei reprize, pe care Bayern a câștigat-o convingător cu 3-0 grație reușitelor lui Benjamin Pavard, Sadio Mané și Benjamin Pavard.
RB Leipzig a dat dovadă de reziliență în repriza secundă în care a marcat la rândul său de trei ori prin Marcel Halstenberg, Christopher Nkunku și Dani Olmo, însă Bayern a reacționat de fiecare dată și nu a avut reale emoții în ceea ce privește câștigarea trofeului, impunându-se în cele din urmă la o diferență de două goluri după ce Leroy Sane a închis tabela în prelungiri.
Un adevărat festiv ofensiv, meciul a arătat însă vulnerabilități ale ambelor ofensive pe faza defensivă, ceea ce face și mai interesant noul sezon de Bundesliga care stă să înceapă.