Champions League, 01 decembrie 2020, ora 22:00
10
Ajax Amsterdam
Curtis Jones 58

Liverpool – Ajax Amsterdam 1-0. Liverpool câștigă după un cadou al portarului Onana

Liverpool și-a câștigat grupa din Champions League după ce a trecut de Ajax cu 1-0 după o mare eroare a portarului Lăncierilor.

2 decembrie 2020

Lui Liverpool îi era suficientă o remiză pentru a-și asigura calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor, însă Cormoranii nu au refuzat un nou cadou din partea lui Ajax, care după ce marcase în propria poartă unicol gol al înfruntării de la Amsterdam i-a pus pe tavă și în Anglia golul de trei puncte la o gravă eroare a portarului Onana care a ieșit greșit pe sub minge la o centrare și i-a permis lui Curtis Jones să marcheze cu exteriorul în poarta goală.

A fost golul care a făcut diferența într-un meci altfel echilibrat în care cele două echipe și-au împărțit echitabil ocaziile, olandezii grație unei posesii superioare iar Liverpool mai degrabă pe contraatac. Eroul neașteptat al meciului a fost tânărul goalkeeper irlandez Caoimhin Kelleher, căruia Jurgen Klopp i-a oferit debutul în Champions League după ce titularul de drept Alisson s-a accidentat.

Liverpool a început cu Salah, Mane și Jota în atac, însă prima mare ocazie i-a aparținut tânărului de 19 ani Curtis Jones, care a lovit bara în minutul 5 cu un șut violent din marginea careului. Avea să fie unica șansă importantă a lui Liverpool în prima repriză, în timp ce la poarta cealaltă Kelleher s-a remarcat în două rânduri, întâi la lovitura de cap a lui Klaassen pe centrul porții, apoi cu o paradă spectaculoasă la un șut al lui Mazraoui din afara careului.

Ajax a continuat să preseze și după pauză și a ratat o nouă oportunitate prin Klaassen nu a prins poarta din șase metri (50), apoi Kelleher a respins șutul bun al lui Mazraoui până în picioarele lui Neres care însă a reluat imprecis și a lovit doar bara. Momentul bun al Lăncierilor avea să fie însă curmat brusc de eroarea impardonabilă a lui Onana, păcălit de traiectoria mingii la o centrare altfel banală a fundașului dreapta Neco Williams, iar Curtis Jones a îndeplinit o simplă formalitate dintr-o poziție laterală, aducând-o pe Liverpool în avantaj.

Ajax a părut să își piardă luciditatea și Liverpool a fost aproape de golul doi după două contraatacuri irosite de Salah și un șut al noului intrat Firmino la care Onana a respins mingea în bară, însă pe final veteranul Huntelaar a avut o mare șansă de egalare cu o lovitură de cap din fața porții blocată de reflexul lui Kelleher.

S-a terminat 1-0, rezultat cu care Liverpool câștigă grupa, iar Ajax se va bate la Amsterdam cu Atalanta pentru locul doi, într-un meci direct în care are nevoie de victorie.

Liverpool - Ajax Amsterdam 1-0, fișa tehnică