Premier League, 16 decembrie 2021, ora 22:00, Liverpool

Diogo Jota 21
Mohamed Salah 25
Trent Alexander-Arnold 87

Jonjo Shelvey 7

Liverpool – Newcastle 3-1. Coțofenele, la al 26-lea meci consecutiv fără victorie pe Anfield în Premier League

Cronica meciului Liverpool - Newcastle United, scor 3-1, întoarcere de rezultat pentru gazde după o deschidere rapidă de scor a lui Jonjo Shelvey

Diogo Jota a marcat un gol controversat în meciul Liverpool - Newcastle 3-1
David Petre, 17 decembrie 2021

Golul spectaculos marcat de Jonjo Shelvey cu un șut de la distanță în minutul 7 a condimentat meciul Liverpool – Newcastle dar nu a putut să îl deraieze de la rezultatul așteptat, o victorie a gazdelor pentru care Mohamed Salah este de neoprit. Doar 14 minute a rămas întipărit pe tabelă avantajul oaspeților, până la golul lui Diogo Jota care a provocat îndelungi proteste în tabăra rivală în condițiile în care în Isaac Hayden era căzut de ceva vreme în propria suprafață de pedeapsă după o lovitură la cap în urma unui corner.

Newcastle îi poate reproșa pe bună dreptate centralului neoprirea jocului înainte de marcarea golului egalizator, însă chiar dacă faza controversată s-a produs la scorul de 0-1 este puțin probabil ca oaspeții să fi putut rezista în fața presiunii formidabile a lui Liverpool. La doar patru minute de la golul egalizator Cormoranii au punctat din nou prin Salah, în ciuda intervenției inițiale a portarului Martin Dubravka în fața lui Mane. Pentru Salah a fost contribuția cu numărul 24 la un gol în acest sezon de Premier League (15 goluri marcate și 9 assisturi), iar egipteanul este în cărți pentru egalarea recordului istoric al lui Alan Shearer, singurul jucător care a contribuit la 25 de goluri înainte de Crăciun.

Cireașa de pe tort a fost reușita superbă a lui Trent Alexander-Arnold, care a dinamitat poarta lui Newcastle cu o ghiulea de la distanță în minutul 87. S-a terminat 3-1, victoria cu numărul 2.000 pentru Liverpool în prima divizie engleză, iar formația lui Jurgen Klopp rămâne și după această etapă la 1 punct de liderul Manchester City.

Liverpool - Newcastle United 3-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Liverpool - Newcastle United: Virgil van Dijk și Fabinho, absenți după teste Covid pozitive

Newcastle, 26 de meciuri consecutive fără victorie pe Anfield

• Newcastle a ajuns la 26 de meciuri consecutive fără victorie în Premier League pe Anfield (5 remize, 21 înfrângeri), a doua cea mai lungă astfel de serie după cea înregistrată pe Old Trafford contra lui Manchester United, 29 de meciuri la rând fără victorie între 1973 și 2012.
  • Liverpool a ajuns la 32 de meciuri consecutive cu gol marcat în toate competițiile, cea mai lungă serie din istoria clubului.
  • Golul din minutul 7 a fost al treilea marcat de Jonjo Shelvey contra lui Liverpool. Dintre foștii jucători ai Cormoranilor doar Nicolas Anelka (5) are mai multe goluri marcate împotriva acestei echipe după despărțire.
  • Diogo Jota și-a egalat deja cea mai bună performanță într-un sezon de Premier League, 9 goluri marcate, lucru pe care îl mai reușise în 2018-19 și 2020-21.