La Liga, 02 ianuarie 2022, ora 22:00, Palma de Mallorca
01
FC Barcelona

Luuk de Jong 44

Mallorca – Barcelona 0-1. Victorie mare pentru echipa improvizată a Barçei

Cronica meciului Mallorca - Barcelona, scor 0-1, în care Xavi a improvizat cu greu un unsprezece de start în condițiile absenței a 15 jucători.

Luuk de Jong a marcat unicul gol al meciului Mallorca - Barcelona 0-1
David Petre, 3 ianuarie 2022

Lipsită de 15 jucători ca urmare a infectării cu Covid-19, a vechilor accidentări sau a suspendărilor, Barcelona a improvizat cu greu un prim unsprezece pentru deplasarea de la Mallorca, însă a obținut o victorie mare într-o etapă în care patru dintre echipele de deasupra sa au pierdut puncte, astfel că urcă până pe locul 5 al clasamentului și este acum la un singur punct de locurile de Champions League.

Un mare merit în obținerea acestei victorii l-a avut portarul Ter Stegen grație unui reflex incredibil în minutul 92 la o mare ocazie a lui Jaume Costa, însă acesta a fost unul din puținele momente de emoție în careul formației catalane după o prestație solidă a liniei defensive conduse de un imperial Gerard Pique.

Pe punct de plecarea de la formația blaugrana, Luuk de Jong a marcat în finalul primei reprize unicul gol al partidei printr-o lovitură de cap la o centrare a lui Mingueza, după ce barele porții lui Reina îi refuzaseră în două rânduri într-un interval de un minut deschiderea scorului. Golul din minutul 44 a concretizat o primă repriză foarte bună a Barcelonei în condițiile date, în care energia depusă pentru recuperarea rapidă a balonului a compensat lipsa traseelor de joc, lucru firesc într-o formulă în care Xavi nu a avut la dispoziție niciun fundaș lateral de meserie, Riqui Puig a bifat primul meci ca titular în actuala stagiune, iar cei trei atacanți aveau împreună doar opt prezențe în unsprezecele de start în întregul sezon.

Barcelona a pierdut din control după pauză, când au apărut și inevitabilele probleme de ordin fizic, însă s-a apărat exact și a evitat momentele de panică în propriul careu. Accidentarea lui Nico Gonzalez a provocat în minutul 71 debutul lui Álvaro Sanz (20 de ani), iar în minutul 80 a intrat pe teren și puștiul de 17 ani Estanis Pedrola, cel care cu doar trei săptămâni în urmă reușise primul său gol pentru echipa a doua a clubului, dar care putea avea o influență asupra rezultatului final. La o centrare din partea dreaptă tânărul Estanis l-a pierdut din marcaj pe Jaume Costa și i-a permis relurea dintr-o poziție liberă, blocată însă de parada miraculoasă a lui Ter Stegen pentru ceea ce avea să rămână unicul șut pe poartă expediat de Mallorca în repriza secundă.

Mallorca - FC Barcelona 0-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Mallorca - FC Barcelona: 15 jucători absenți de la Barcelona