Premier League, 21 noiembrie 2021, ora 16:00, Manchester
Everton

Raheem Sterling 44
Rodri 55
Bernardo Silva 86

Manchester City – Everton 3-0. Opt înfrângeri consecutive pentru “Caramele” contra lui City în Premier League

Manchester City - Everton 3-0, Premier League, 21 noiembrie 2021

Cronica meciului Manchester City - Everton, scor 3-0, care a marcat debutul lui Cole Palmer ca titular în Premier League

David Petre, 23 noiembrie 2021

Chiar și în lipsa lui Kevin de Bruyne și Jack Grealish și cu un meci important cu PSG la orizont, Manchester City a urmat exemplul celorlalte candidate la titlu Liverpool și Chelsea și și-a câștigat fără emoții meciul din etapa a 12-a, impunându-se la scor de neprezentare în fața unui Everton venit pe Etihad cu o singură victorie în ultimele opt meciuri de campionat.

Puțin probabil ca acest meci să rămână peste ani în memoria colectivă a iubitorilor de fotbal, dar au fost totuși două amănunte notabile: prima titularizare a tânărului Cole Palmer într-un meci de Premier League și frumusețea primelor două goluri.

Everton a rezistat bine din punct de vedere defensiv până spre finalul primei reprize, însă o genială minge lungă a lui Cancelo l-a eliberat în minutul 44 pe Sterling, care a reluat din prima pentru golul de 1-0. Tot un șut fără preluare, de această dată expediat din afara careului de Rodri la o minge respinsă de apărarea formației din Liverpool a urcat scorul la 2-0, iar Bernardo Silva a închis tabela în minutul 86, în ciuda unei perioade bune de joc a lui Everton în partea secundă a meciului.

Manchester City - Everton 3-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Manchester City - Everton: Debut pentru Cole Palmer în Premier League

71

Opt înfrângeri consecutive pentru Everton cu Manchester City. Curiozități statistice ale meciului Manchester City - Everton 3-0

• Everton a pierdut ultimele opt meciuri cu Manchester City în Premier League. Doar împotriva lui Manchester United are o serie mai lungă de jocuri consecutive pierdute în campionat (9).
  • 6 goluri primite după 12 etape de campionat este al doilea cel mai bun bilanț defensiv al lui Manchester City după cel din 2018-19 (5 goluri), când echipa avea să câștige al doilea titlu sub comanda lui Pep Guardiola.
  • 4 din cele 8 goluri marcate de Rodri pentru Manchester City au fost cu șuturi din afara careului. De la startul sezonului 2019-20, doar Kevin De Bruyne (9) și Riyad Marez (8) au mai multe reușite din afara careului pentru formația lui Pep Guardiola.