Brighton
Alexis Mac Allister 68 (a)
Pascal Groß 30
Pascal Groß 39

Manchester United 1-2 Brighton. Dubla lui Pascal Gross îi provoacă lui Erik ten Hag o înfrângere la debutul pe banca lui United

Cronica meciului Manchester United - Brighton, scor 1-2, debutul lui Erik ten Hag pe banca tehnică a Diavolilor Roșii

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
08 august 2022
Brighton and Hove s-a impus pe terenul lui Manchester United cu 2-1 în prima etapă din Premier League 2022-2023

„Fiecare meci va fi o provocare” și „vor fi eșecuri și dezamăgiri” avertizase Erik ten Hag înainte de startul sezonului, însă noul tehnician al lui Manchester United probabil că nu se așteptase să aibă un prim moment dificil chiar atât de repede. Mandatul său pe banca Diavolilor Roșii a început cu o înfrângere pe teren propriu în fața lui Brighton and Hove, într-un meci în care fotbalul cursiv promis de United odată cu instalarea fostului antrenor al lui Ajax a fost jucat de oaspeți.

Cu Christian Eriksen singura noutate în compartimentul ofensiv și cu Cristiano Ronaldo intrat doar în partea secundă nu s-a văzut vreun progres față de echipa care dezamăgise crunt sezonul trecut în mandatele lui Ole Gunnar Solskjaer și apoi Ralf Rangnick. Cu un mijloc firav în care Fred și McTominay nu au putut face bine legătura între o apărare la fel de permisivă ca cea de anul trecut în ciuda titularizării transferului de multe milioane de euro Lisandro Martinez și un atac lipsit de inspirație în care Eriksen a început ca nouă fals, United a fost pusă la colț de jocul direct al lui Brighton și a încasat două goluri până la pauză de la Pascal Gross, cel de-al doilea la capătul unui contraatac școală început din zona careului formației vizitatoare. 0-2 a fost scorul unei prime reprize în care Brighton a avut o posesie de sub 40% dar un relevant 12-5 raport al șuturilor la poartă, impulsionată de excelentul joc la mijlocul terenului al lui Moises Caicedo, supraviețuitor al unei intrări dure a lui Scott McTominay în prima jumătate de oră

Cristiano Ronaldo a intrat pe teren la 8 minute de la reluare și a determinat retragerea lui Eriksen în linia mediană, însă nici starul portughez, disperat să se transfere la o echipă de Champions League înainte de 1 septembrie, nu a putut schimba soarta celor trei puncte. O centrare bună din dreapta în mijlocul careului a fost singura acțiune importantă a multiplului Balon de Aur, însă neinpiratul Rashford, aflat oricum în offside, a reușit cumva să țintească mâna portarului advers din situație de unu contra unu cu acesta.

Rashford a mai avut o mare ratare câteva secvențe mai târziu, iar United a punctat totuși pe tabelă grație autogolului lui Alexis Mac Allister după o lovitură de colț, însă un forcing de vreo 10 minute nu le-a putut aduce gazdelor și golul egalizator, înainte ca Brighton să reechilibreze jocul și să trăiască fără mari emoții finalul.

Probabil că abia după acest meci Erik ten Hag realizează cu adevărat dificila sarcină la care s-a înhămat. United are nevoie de întăriri, însă după această primă demonstrație de fotbal steril, fără armonie în lot și fără participare în Champions League pare puțin atractivă pentru fotbaliști de talia Frenkie de Jong. Probabil prioritatea este rezolvarea într-un fel sau altul a situației lui Cristiano Ronaldo, însă timpul zboară iar noul tehnician mai are acum doar o deplasare le Brentford înainte să primească pe teren propriu vizita lui Liverpool în care suporterii cu greu ar mai putea accepta o umilință precum cea din sezonul trecut.

Manchester United, victima favorită a lui Pascal Gross în Premier League. Curiozități statistice ale meciului Manchester United - Brighton 1-2

• 6 din cele 19 goluri marcate de Pascal Gross în Premier League (32%) au fost împotriva lui Manchester United. În medie a avut nevoie de 112 minute pentru a marca un gol în poarta Diavolilor Roșii, în timp ce media sa generală în prima divizie din Anglia este de un gol la fiecare 809 minute.
Manchester United - Brighton 1-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Manchester United - Brighton: Christian Eriksen, nouă fals la debutul pentru Manchester United

Statisticile meciului Manchester United - Brighton 1-2