Champions League, 02 decembrie 2020, ora 22:00
Marcus Rashford 32

Neymar 6
Marquinhos 69
Neymar 90

Manchester United – PSG 1-3. Parizienii își iau revanșa și se apropie de optimile Champions League

Paris Saint-Germain a câștigat pe Old Trafford în fața lui Manchester United după o dublă a lui Neymar și un gol al lui Marquinhos.

3 decembrie 2020

Marcus Rashford a marcat pentru a treia oară în patru meciuri contra lui Paris Saint-Germain, însă reușita sa nu a putut împiedica revanșa francezilor pe Old Trafford după înfrângerea suferită în primul meci din grupă.

Rashford fusese cel care a eliminat-o pe PSG din Champions League în urmă cu două sezoane cu un gol în prelungiri și tot el a fost decisiv în victoria de pe 20 octombrie, astfel că probabil a stârnit vii sentimente în tabăra franceză când a punctat după o jumătate de oră anulând golul marcat repede de Neymar dintr-o deviere norocoasă. Iar parizienii au avut într-adevăr de ce să tremure, Martial cu o reluare peste poartă din poziție ideală și Cavani cu o minge în transversală fiind aproape de întoarcerea rezultatului.

PSG a preluat însă din nou conducerea în minutul 69 prin Marquinhos la care mingea a ajuns dintr-o serie de devieri norocoase, iar imediat centralul italian Daniele Orsato a năruit speranțe gazdelor eliminându-l eronat pe Fred pentru al doilea galben după ce mijlocașul lui United avusese o intervenție la minge.

În superioritate numerică PSG a mai lovit o dată în prelungiri prin Neymar, iar echipa lui Tuchel nu mai poate rata calificarea în optimi decât dacă pierde acasă cu Istanbul BB și celelalte două echipe din grupă remizează la Leipzig, într-un meci în care lui United îi este suficient egalul pentru a merge ea însăși mai departe.

Manchester United - Paris Saint-Germain 1-3, fișa tehnică