Stoke City
    0

Manchester United – Stoke 3-0. Succes facil pentru oamenii lui Jose Mourinho

16 ianuarie 2018

Manchester United s-a impus cu scorul de 3-0 în meciul de Premier League cu Stoke City, graţie golurilor marcate de Valencia, Martial şi Lukaku

Paul Pogba a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului Manchester United – Stoke 3-0
    Butland

În ultimul meci al etapei cu numărul 23 din campionatul Angliei, Manchester United s-a impus fără mari probleme pe teren propriu contra celor de la Stoke City şi a profitat astfel de pasul greşit înregistrat de Manchester City, aflată la prima înfrângere în acest sezon, pentru a reduce distanţa faţă de liderul clasamentului Premier League la 12 puncte. Stoke City, ale cărei evoluţii şi rezultate recente au dus la demiterea antrenorului Mark Hughes, l-a avut pe Andrzej Niedzwiecki pe bancă în vederea duelului de pe Old Trafford, însă tehnicianul Paul Lambert va avea misiunea de a redresa o formaţie aflată momentan în zona locurilor retrogradabile.

Portughezul Jose Mourinho a efectuat trei modificări faţă de succesul înregistrat cu scorul de 2-0 împotriva celor de la Everton, în ultimul meci de Premier League, cu Chris Smalling, Antonio Valencia şi Romelu Lukaku reveniţi ca titulari. Henrik Mkhitaryan a fost lăsat în afara lotului, iar antrenorul “Diavolilor” a confirmat la finalul meciului faptul că jucătorul ar putea părăsi pe Manchester United încă din această iarnă.

De partea cealaltă, Stoke City a apelat la cinci modificări faţă de ultima etapă de campionat, reprezentată de eşecul suferit pe teren propriu cu Newcastle United. Moritz Bauer, Bruno Martins-Indi, Josh Tymon, Stephen Ireland şi Darren Fletcher au început astfel ca titulari, într-o formaţie dispusă într-un defensiv 4-5-1, cu doar Peter Crouch în compartimentul ofensiv.

Manchester United – Stoke City, avantaj decisiv pentru gazde încă de la pauză

Şi totuşi Paul Lambert, fostul antrenor al celor de la Aston Villa, respectiv Norwich City, poate avea şi motive de încurajare în ceea ce priveşte evoluţia jucătorilor săi de-a lungul primelor 30 de minute, interval în care oaspeţii şi-au creat o serie de bune oportunităţi de a marca, însă lipsa de inspiraţie la finalizare şi intervenţiile excelente ale portarului David de Gea au făcut ca Manchester United să evite primirea unui gol ce ar fi putut complica situaţia.

0

“Diavolii” nu au trebuit să aştepte mult pentru a deschide scorul pe Old Trafford şi au marcat la primul şut pe spaţiul porţii apărate de Jack Butland. În minutul 9, execuţia splendidă a lui Antonio Valencia, revenit pe teren după o absenţă de patru săptămâni, nu i-a oferit nicio şansă fostului jucător al celor de la Leeds United şi Derby County, iar oaspeţii erau astfel nevoiţi să iasă rapid la joc, fără a se mai putea limita doar la protejarea rezultatului printr-un joc defensiv. Însă Stoke City a replicat într-o manieră pozitivă, iar Stephen Ireland şi-a trecut în cont două bune şanse de a egala, de fiecare dată cu execuţii care au trecut puţin pe lângă poarta lui David de Gea. Cea mai mare ocazie de a gol a oaspeţilor a fost consemnată la jumătatea primei reprize, la una dintre puţinele erori ale portarului spaniol, care a pierdut un duel aerian cu Peter Crouch, iar Eric Maxim Choupo-Moting a avut astfel posibilitatea de a profita şi a finaliza spre poarta goală, însă intervenţia decisivă a fundaşului Phil Jones a salvat rezultatul.

Antony Martial a asigurat în mare parte victoria echipei sale graţie reuşitei din finalul primei reprize, după un assist al lui Paul Pogba şi o execuţie puternică şi excelent plasată la colţul lung, din afara careului. A fost golul cu numărul opt în campionat pentru atacantul francez, care astfel i-a egalat în clasamentul golgheterilor Premier League pe Son Heung-Min, Gabriel Jesus, respectiv Alexandre Lacazette.

Stoke City, surclasată de Manchester United în repriza secundă

În ciuda unui joc bun de-a lungul primelor 45 de minute, oaspeţii au acuzat şocul celor două goluri primite, fără a putea oferi o replică pe măsură în partea a doua a duelului de pe Old Trafford, controlat cu autoritate de Manchester United, care putea evolua cu relaxarea şi încrederea avantajului de pe tabelă. Un al treilea gol, venit la 18 minute după reluarea jocului, a stabilit scorul final şi a fost marcat de Romelu Lukaku, după o pasă a lui Antony Martial: masivul atacant belgian şi-a valorificat forţa fizică şi a protejat perfect balonul în interiorul careului, pentru ca apoi să găsească spaţiul necesar pentru a trimite mingea în poartă şi a înscrie astfel golul său cu numărul 11 în actuala ediţie de Premier League.

Fără a mai putea spera la ceva din această partidă, Stoke City se concentra deja pe următorul meci şi nu a mai ameninţat în niciun fel poarta apărată de David de Gea, care astfel a ajuns la confruntarea cu numărul 13 fără gol primit în actualul sezon. Paul Pogba a fost desemnat cel mai bun om de pe teren, graţie celor două pase de gol şi a manierei în care a controlat zona de mijloc a terenului, cu o libertate ce i-a permis să contribuie inclusiv pe faza de atac a echipei sale. Niciun alt jucător din Premier League nu a reuşit să ajungă la nouă pase de gol după cele 23 de etape disputate până în prezent. Cu Paul Pogba pe teren, Manchester United a ajuns la 35 de meciuri de campionat fără eşec (21 de victorii şi 13 rezultate de egalitate), o statistică ce confirmă importanţa mijlocaşului francez în jocul lui Jose Mourinho.

Manchester United – Stoke City, statistici şi curiozităţi

Manchester United a câştigat 28 de puncte dintr-un total posibil de 30 contra celor de la Stoke City, pe teren propriu în Premier League.

Stoke City a primit 50 de goluri în actuala ediţie a campionatului: cinci dintre precedentele şase echipe care au primit minim 50 de goluri în acest moment al sezonului au retrogradat, singura excepţie fiind Swansea în stagiunea anterioară.

Stoke a primit mai multe goluri decât oricare altă echipă din cele mai puternice cinci campionate ale Europei.

Antonio Valencia a marcat trei goluri în Premier League pentru Manchester United în acest sezon, din 19 apariţii, la fel de multe precum în precedentele patru stagiuni, de-a lungul cărora a adunat 103 apariţii.

Jack Butland a primit mai multe goluri la nivelul campionatului decât oricare alt portar din Premier League (43).