Manchester United
01
Wolverhampton
João Moutinho 82

Manchester United – Wolverhampton 0-1. Prima victorie a „Lupilor” pe Old Trafford după 42 de ani

Cronica meciului Manchester United - Wolverhampton, scor 0-1, decis de un gol al lui Joao Moutinho în minutul 82.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
04 ianuarie 2022
Golul lui Joao Moutinho i-a adus lui Wolverhampton prima victorie pe Old Trafford după 42 de ani

La primul său meci în Premier League după o pauză de doi ani cauzată de accidentări, Phil Jones a fost cel mai bun om al lui Manchester United, iar acest lucru vorbește de la sine despre randamentul echipei lui Ralf Rangnick care pare să facă doi pași înapoi pentru fiecare pas înainte. Victoria recentă cu Burnley pare să fi fost o simplă întâmplare fiindcă United a făcut contra lui Wolverhampton un meci chiar mai prost decât cel de la Newcastle, nereușind să fie în control decât câteva minute în repriza secundă după intrarea lui Bruno Fernandes, deși controlul asupra jocului fusese primul lucru promis de noul antrenor după ce i-a luat locul lui Solskjaer.

Mai cu seamă prima repriză a fost de coșmar pentru echipa din Manchester, cu un neverosimil raport 4-14 al șuturilor la poartă dar fără efect pe tabelă în condițiile în care Wolves este o echipă care înscrie puțin și care venea după șapte meciuri la rând în care se marcase cel mult un gol.

United a jucat mai bine după pauză, iar intrarea lui Bruno Fernandes în minutul 60 i-a adus încă un plus în jocul colectiv. În doar trei minute lusitanul a lovit transversala și i-a oferit două mingi utile lui Cristiano Ronaldo care a trimis-o pe prima în poartă dintr-o poziție de offside, însă perioada bună ce joc a gazdelor nu a durat prea mult.

Wolves au răspuns și ei cu o bară la o lovitură liberă executată de Saiss, iar în minutul 82 au reușit și golul după o centrare a lui Adama Traore respinsă nefericit cu capul de Phil Jones în picioarele lui Joao Moutinho. United a avut în prelungiri o bună ocazie de egalare, însă parada lui Jose Sa a confirmat prima victorie a lui Wolverhampton pe Old Trafford după 42 de ani, grație căreia echipa lui Brunlo Lage urcă pe locul 8 al clasamentului, la doar trei puncte în spatele lui Manchester United.

Manchester United, probleme la meciurile de pe teren propriu. Curiozități statistice ale meciului Manchester United - Wolverhampton 0-1

• Meciul cu Wolverhampton a fost al patrulea din acest sezon de Premier League în care Manchester United nu marchează pe teren propriu, deja mai multe decât în întreaga stagiune anterioară.
Manchester United - Wolverhampton 0-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Manchester United - Wolverhampton: Phil Jones, primul meci în Premier League după doi ani

Statisticile meciului Manchester United - Wolverhampton 0-1