Premier League, 30 decembrie 2021, ora 22:15, Manchester

Scott McTominay 8
Ben Mee 27 (a)
Cristiano Ronaldo 35

Aaron Lennon 38

Manchester United – Burnley 3-1. Echipa lui Rangnick termină anul la 4 puncte de locurile de Champions League

Scott McTominay, omul meciului Manchester United - Burnley 3-1

Cronica meciului Manchester United - Burnley, scor 3-1, ultimul disputat în Premier League în anul calendaristic 2021.

David Petre, 1 ianuarie 2022

Cu șase schimbări în unsprezecele de start față de remiza cu Newcastle, Manchester United a încheiat anul 2021 cu o frumoasă victorie în fața lui Burnley, echipă care a disputat primul său joc după mai bine de trei săptămâni de pauză forțată provocată de Covid.

Eric Bailly, Aaron Wan-Bissaka, Luke Shaw, Nemanja Matic, Jadon Sancho și Edinson Cavani au fost noutățile lui Rangnick față de meciul anterior, iar Manchester United a etalat într-un sistem 4-4-2 un joc mult mai cursiv decât o făcuse la Newcastle și și-a creat în doar 35 de minute un confortabil de avantaj de trei goluri în ciuda startului de meci promițător al oaspeților.

Scott McTominay a deschis scorul cu un excelent șut de pe linia careului de 16 metri în minutul 8, Ben Mee a deviat în propria poartă un șut al lui Jadon Sancho după o frumoasă acțiune personală în partea stângă, iar Cristiano Ronaldo a împins în poartă mingea revenită din bară după o paradă fantastică a lui Wayne Hennessey la un nou șut fenomenal al lui McTominay.

Aaron Lennon a redus repede din diferență pentru Burnley cu un șut în diagonală care l-a prins pe contre-pied pe David de Gea, însă golul din minutul 38 avea să fie și ultimul al meciului după o repriză secundă mult mai liniștită în care singura mare ocazie i-a aparținut omniprezentului McTominay, blocat cu o nouă intervenție de excepție a lui Hennessey.

Grație acestui rezultat Manchester United termină anul 2021 la patru puncte de ultimul loc de Champions League, ocupat de Arsenal, față de care are însă un meci mai puțin disputat.

Manchester United - Burnley 3-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Manchester United - Burnley: Bruno Fernandes, absent din cauza unei suspendări

71

Burnley, cel mai vârstnic unsprezece de start în Premier League. Curiozități statistice ale meciului Manchester United - Burnley 3-1

• Cu o medie de vârstă de 30 de ani și 314 zile, Burnley a aliniat contra lui Manchester United cel mai vârstnic unsprezece de start din actualul sezon de Premier League și cel mai vârstnic din întreaga sa istorie a participărilor în această competiție.