02
Manchester City

John Stones 50
Fernandinho 83

Manchester United – Manchester City 0-2. Solskjaer suferă a patra eliminare consecutivă într-o semifinală

Manchester City a câștigat meciul cu Manchester United de pe Old Trafford, scor 2-0, după două erori ale apărării gazdelor la faze fixe.

7 ianuarie 2021

Manchester United pierduse toate cele trei semifinale jucate în sezonul trecut și pare să fi atins un blocaj mental în această fază, fiind învinsă și acum de rivala locală City în penultimul act al Carabao Cup. Trupa lui Pep Guardiola nu are astfel de complexe, iar după victoria de Old Trafford și-a asigurat un duel tactic de mare atractivitate în aprilie cu Tottenham-ul lui Jose Mourinho și șansa de a egala performanța istorică a lui Liverpool care a câștigat de patru ori la rând această competiție la începutul anilor 80.

Duelul dintre United și City a intrat cu 0-0 la pauză, dar fără a aminti cu ceva de meciul închis jucat într-un ritm lent în campionat. Mingea a fost scoasă câte o dată din fiecare poartă în primele cinci minute după autogolul lui Stones și reușita lui Gundogan însă ambele au fost anulate de VAR pentru ofsaid, Zack Steffen a blocat un șut bun al lui Bruno Fernandes și Kevin de Bruyne a lovit bara, apoi Phil Fodden a avut și el un gol anulat pentru ofsaid într-o primă repriză atractivă, jucată într-un ritm alert.

Meciul echilibrat atât ca implicare cât și ca ocazii în prima parte avea să fie decis în partea a doua de proasta așezare a celor de la United la fazele fixe. La doar cinci minute de la reluare John Stones a apărut liber la o lovitură liberă executată de Fodden și a marcat primul său gol pentru City în mai bine de trei ani, iar de aici echilibrul s-a rupt. Dean Henderson a intervenit la lovitura puternică de cap a lui Sterling și la șutul lui Mahrez din marginea careului, însă a privit neputincios cum mingea se scurge în poartă la un șut din afara careului al lui Fernandinho după ce apărarea lui United a respins deficitar la o lovitură de colț.

S-a terminat 0-2, a patra eliminare pentru Solskjaer în semifinalele unei competiții ca antrenor al lui Manchester United (Sir Alex Ferguson a suferit șase în 26 de ani), în timp ce Pep Guardiola se va duela cu Mourinho pe 25 aprilie într-un prim meci direct pentru un trofeul după finala Cupei Spaniei pe care a pierdut-o cu Barcelona în fața lui Real Madrid în 2011.

Manchester United - Manchester City 0-2, fișa tehnică