Premier League, 14 august 2021, ora 14:30, Manchester

Bruno Fernandes 54
Bruno Fernandes 60
Fred 68

Luke Ayling 49

Manchester United – Leeds 5-1. Patru assisturi pentru Pogba și hattrick pentru Bruno la debutul lui ManUnited în noul sezon

Bruno Fernandes și Paul Pogba, de neoprit în meciul Manchester United - Leeds 5-1

Manchester United - Leeds 5-1, la primul meci cu tribune pline pe Old Trafford după un an și jumătate de restricții cauzate de Covid.

David Petre, 14 august 2021

Patru assisturi ale lui Paul Pogba și un hattrick al lui Bruno Fernandes au fost bornele unui start de sezon în forță pentru Manchester United la primul meci jucat în fața unor tribune pline pe Old Trafford după un an și jumătate de restricții cauzate de pandemia de coronavirus. Leeds a avut posesia superioară însă a suferit în fața jocului direct al echipei lui Ole Gunnar Solskjaer, care a mutat în mare viteză mingea în jumătatea adversă în ciuda absențelor lui Cavani, Rashford și Amad Diallo.

Bruno Fernandes a deschis scorul pentru ManUnited la capătul primei jumătăți de oră din pasa lui Pogba după o minge recuperată de Scott McTominay la centrul terenului, iar acesta a fost singurul gol al primei reprize în care Pogba ratase o mare ocazie singur cu portarul Illan Meslier.

Neconvingătoare în prima repriză, Leeds a obținut egalarea la doar trei minute de la reluare printr-un șut al lui Ayling din afara careului care l-a surprins pe David de Gea, însă ManUnited a revenit rapid și a marcat de două ori în următoarele șase minute prin Greenwood și Fernandes din două noi assisturi ale lui Pogba.

Fără răspuns la verticalizările gazdelor, cei de la Leeds au încasat rapid și golul patru după o minge lungă a lui Victor Lindelof fructificată cu o reluare superbă de Bruno Fernandes la împlinirea unei ore de la startul jocului, apoi United a marcat și prin Fred, găsit liber în suprafața de pedeapsă adversă de excelenta viziune a lui Pogba.

A fost ultimul gol al meciului, chiar dacă Solskjaer l-a aruncat în luptă pentru ultimul sfert de oră și pe Jadon Sancho, marele transfer făcut de Manchester United în această vară.

Curiozități statistice ale meciului Manchester United - Leeds 5-1

• Paul Pogba este primul jucător al lui Manchester United dar al șaptelea din Premier League care oferă patru pase decisive într-un singur meci în această competiție, după Dennis Bergkamp, José Antonio Reyes, Cesc Fàbregas, Emmanuel Adebayor, Santi Cazorla și Harry Kane.
  • Bruno Fernandes este primul jucător care reușește de hattrick pentru Manchester United în prima etapă de la campionat de la Lou Macari în sezonul 1977-1978 într-un meci cu Birmingham.
  • În istoria Premier League au fost înregistrate 10 hattrick-uri în prima etapă, Leeds fiind singura echipă care a încasat două dintre ele după ce i se întâmplase acest lucru și sezonul precedent în meciul cu Liverpool (autor Mo Salah).
  • De la debutul la Manchester United în februarie 2020, Bruno Fernandes a fost direct implicat în 48 de goluri în Premier League (29 goluri + 19 assisturi), cu patru mai multe decât orice alt jucător în această perioadă.