Davide Calabria 41

Federico Chiesa 18
Federico Chiesa 62
Weston McKennie 76

AC Milan – Juventus 1-3. Juve pune punct seriei Milanului de 27 de meciuri fără înfrângere în Serie A

Cu Federico Chiesa autor al unei duble, Juventus a câștigat cu 3-1 meciul cu AC Milan de pe San Siro și a urcat pe 4 în clasamentul Serie A.

7 ianuarie 2021

Mai devreme sau mai târziu trebuia să se încheie și seria Milanului de meciuri fără înfrângere în Serie A, dar pentru echipa lui Stefano Pioli a fost curmată într-un mod dureros de Juventus, care cu o prestație convingătoare în care a ieșit la rampă Federico Chiesa s-a impus pe San Siro cu 3-1 și a urcat pe locul 4 în clasamentul din Italia. AC Milan rămâne pe primul loc al clasamentului grație înfrângerii neașteptate a lui Inter pe terenul Sampdoriei, însă Rossoneri ar putea să regrete în cele din urmă oportunitatea pierdută de a o lăsa pe Juve la 13 puncte în urmă.

Derby-ul de pe San Siro a fost unul al absențelor, mai cu seamă în tabăra gazdelor. Pe lista deja cunoscută a accidentaților Gabbia, Bennacer, Tonali, Saelemaekers și Ibrahimovic au fost trecuți în ultima clipă și Krunic și Rebic depistați pozitiv la un control pentru Covid-19, o situație grea pentru milanezi mai cu seamă în linia de mijloc unde Pioli a trebuit să îl urce pe Calabria, cu Dalot revenit fundaș dreapta pentru a-l bloca pe Cristiano Ronaldo. Nici Juve nu a fost scutită de probleme, Alex Sandro și Cuadrado fiind și ei în autoizolare și Morata accidentat, însă toate aceste absențe de marcă nu au prejudiciat un spectacol incitant.

Meciul a propus o primă repriză echilibrată, cu ocazii la ambele porți. Ronaldo a fost bine izolat de apărarea milaneză, însă gazdele l-au pierdut din vedere pe Federico Chiesa, care a deschis scorul în minutul 18 după o pasă cu călcâiul a lui Dybala. Cu un joc pozitiv, Milan a obținut egalarea cu cinci minute de pauză prin Calabria, care a trimis mingea direct in vinclu cu latul din marginea careului după o acțiune a lui Leao în partea stângă, iar la cabine s-a intrat cu 1-1.

Repriza a doua a fost mai puțin animată, cu posesie superioară pentru Milan dar cu atacuri sterile în fața experimentatei linii de fund a juventinilor. Chiesa a fost din nou în prim-plan cu golul de 1-2 marcat la un sfert de oră de la reluare din assistul aceluiași Dybala, însă avea să fie și ultima fază pentru cei doi, înlocuiți în minutul următor cu Kulusevski și McKennie după ce fostul jucător al Fiorentinei a acuzat crampe imediat după marcarea golului. Au fost schimbări de bun augur pentru Andrea Pirlo, cei doi fiind coautori ai golului trei al lui Juventus, după o fază lucrată impecabil de suedez la care McKennie a trebuit doar să împingă mingea în poartă de pe linia careului de șase metri.

Până la final Calhanoglu l-a testat fără succes pe Szczesny, iar meciul s-a terminat cu o meritată victorie a Bătrânei Doamne care urcă în top 4 și se bucură de o etapă favorabilă în care și Inter și Napoli au pierdut.

AC Milan - Juventus 1-3, fișa tehnică