Stephy Mavididi 41
Colin Dagba 33
Moise Kean 77
Kylian Mbappe 90+1

Montpellier – Paris Saint-Germain 1-3. Mbappe ajunge la 100 de goluri în tricoul lui PSG

Paris Saint-Germain a câștigat la Montpellier și rămâne lider în clasamentul Ligue 1. Colin Dabga a marcat în acest meci primul gol al carierei.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
05 decembrie 2020

Fără Neymar și cu Mbappe doar pe banca de rezerve, Thomas Tuchel a aliniat un surprinzător 5-3-2 la Montpellier contra uneia din revelațiile sezonului în Franța, însă calitatea superioară a lotului parizienilor a făcut în cele din urmă diferența în fața echipei entuziaste a gazdelor.

Colin Dagba a deschis scorul în minutul 33 cu primul gol al carierei și după 8 minute a scos de pe linia porții o minge a lui Mavididi, însă faza s-a încheiat până la urmă cu golul egalizator al gazdelor. Mult mai bună în partea secundă, PSG a ratat 4 mari ocazii prin Idrissa Gueye, Kean și Angel di Maria, înainte ca Moise Kean să marcheze în sfârșit pentru 1-2 în minutul 77 cu al cincilea său gol în Ligue 1. Intrat pe teren pentru ultima parte a meciului, Kyllian Mbappe a închis tabela în prelungiri, marcând golul său cu numărul 100 pentru echipa pariziană.

Montpellier - Paris Saint-Germain 1-3, fișa tehnică