Randal Kolo Muani 4
Quentin Merlin 15
Ludovic Blas 45+5 (pen)
Neymar 47

Nantes 3-1 PSG. Naufragiu pentru parizieni cu Messi, Mbappe și Neymar printre titulari

Nantes - Paris Saint-Germain, scor 3-1. Cronica meciului în care PSG i-a avut pe Messi, Neymar și Mbappe titulari pentru prima oară din noiembrie

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
20 februarie 2022
Nantes - PSG 3-1, 19 februarie 2022

Paris Saint-Germain continuă să trăiască în extreme, iar la doar câteva zile după o mult apreciată prestație contra lui Real Madrid în Champions League a ajuns să trăiască un adevărat coșmar pe terenul lui Nantes unde a fost condusă cu 3-0 la pauză chiar dacă Messi, Mbappe și Neymar au format încă din start trioul ofensiv pentru prima oară de la finalul lunii noiembrie.

Nici că puteau fi mai diferite cele două partide consecutive ale parizienilor. Modest contra lui Real Madrid, Messi a fost la Nantes cel mai bun jucător al lui PSG ca distribuitor de baloane, însă jocul său pozitiv nu a fost emulat și de colegii săi din atac, blocați în numeroase rânduri de intervențiile imense a portarului gazdelor, Lafont.

În schimb Nantes a fost cinică pe contraatac și a deschis scorul încă din minutul 4 după ce două execuții cu șiretul ale lui Simon și Kolo Muani l-au expus pe Marquinos și l-au lăsat fără replică pe Keylor Navas, iar în minutul 15 Merlin a urcat scorul la 2-0 după o nouă acțiune rapidă, pe fondul unui joc controlat altfel fără mari probleme de oaspeți.

Înainte de pauză a intervenit și VAR-ul în două rânduri, de fiecare dată în favoarea gazdelor: întâi a anulat cartonașul roșu acordat pripit lui Appiah pentru un fault ce se considerase a fi din postură de ultim apărător, apoi a sancționat cu penalty hențul lui Wijnaldum care a dus scorul pauzei la 3-0 după execuția sigură a lui Blas.

Un assist magistral al lui Messi pentru Neymar le-a oferit parizienilor încă din startul părții secunde speranțe la o revenire de poveste, însă tot Neymar a dat cu piciorul șansei de a duce scorul la 3-2 în minutul 59 când a executat foarte slab un penalty obținut de Mbappe. Neymar și Mbappe au irosit apoi alte situații favorabile însă nu au mai găsit soluții în fața lui Lafont, iar meciul s-a terminat cu o victorie strălucită pentru Nantes care urcă astfel pentru cel puțin o zi pe locul 5 al clasamentului Ligue 1.

Nantes - Paris Saint-Germain 3-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Nantes - Paris Saint-Germain: Neymar, titular la PSG pentru prima oară de la finalul lunii noiembrie

Statisticile meciului Nantes - Paris Saint-Germain 3-1