FC BarcelonaFC Barcelona
David García Zubiría 6

Pedri 48
Raphinha 85

Osasuna – Barcelona 1-2. În 10 oameni, Barça își asigură poziția de lider pe perioada Mondialului din Qatar

Pedri a marcat un gol în meciul Osasuna - Barcelona 1-2

Cronica Osasuna - Barcelona, scor 1-2, întoarcere de rezultat a catalanilor în 10 oameni după eliminarea lui Robert Lewandowski în minutul 30

Alexandru Melinte, 9 noiembrie 2022

Cea mai mare victorie a Barcelonei în actualul sezon a fost obținută la Pamplona, unde formația blaugrana a dat dovadă de caracter și a depășit dificultățile pe care ea singură și le-a creat: condusă cu 1-0 din minutul 6 și rămasă în inferioritate numerică din minutul 30 după ce jucătorul său exponențial Robert Lewandowski a luat două galbene, echipa lui Xavi a reușit un mic miracol în infernul de pe El Sadar, reușind să întoarcă rezultatul în fața intensei echipe a Osasunei, nu degeaba ocupantă a locului 5 la startul etapei în clasamentul din Spania.

Se poate vorbi de o eroare de arbitraj la golul de 1-0 care pare să fi fost precedat de un fault în atac asupra lui Marcos Alonso la o lovitură de colț, însă marile erori ale fazei i-au aparținut căpitanului Sergio Busquets, cel care printr-o preluare largă în propria suprafață de pedeapsă a generat ocazia inițială ce a dus la corner, apoi și-a și pierdut din marcaj adversarul direct la lovitura de colț. A fost în general o repriză foarte slabă pentru Busquets, în legătură cu care se zvonește că ar putea să nu mai prindă dubla cu Manchester United din Europa League ca jucător al Barçei.

Foarte intensă în pressing și muncitoare pe tot terenul, Osasuna și-a apărat într-un mod activ avantajul luat devreme și a permis o primă ocazie la propria poartă abia după minutul 20, la un șut din marginea careului al lui Balde, folosit din nou cu un randament apreciabil în dreapta și pretendent la un loc în lotul Spaniei pentru Mondialul din Qatar. Barcelona s-a sabotat însă singură, pentru că Lewandowski a avut o intrare dură și probabil intenționată la centrul terenului asupra lui David García și a văzut al doilea galben, după ce îl încasase pe primul încă din minutul 10 pentru un fault tactic.

Acțiunile arbitrului Gil Manzano l-au activat pe Pique, care și-a vărsat năduful după finalul reprizei și văzut și el roșu pe drumul spre vestiare. Nu a contat ca număr al jucătorilor de pe teren fiind rezervă, dar avea să îi limiteze lui Xavi opțiunile mai târziu.

Părea o situație critică pentru Barcelona care reușise un singur șut pe poartă în prima parte, însă formația blaugrana a avut noroc să marcheze repede în startul reprizei secunde prin Pedri, apărut fără marcaj în careu la o respingere a defensivei navarreze. 1-1 devenise un scor bun pentru echipa lui Xavi, mai ales că a fost obligată să facă un nou experiment în mijlocul apărării unde, în lipsa altor soluții, a fost retras Frenkie de Jong după schimbarea lui Christensen, încă nepregătit să ducă 90 de minute.

La fel ca în meciul precedent cu Almeria, Frenkie a comis o eroare defensivă care putea duce la un gol contra propriei echipe, însă aportul său decisiv avea să fie, ca și atunci, tot în ofensivă. De această dată sub forma unei pase lungi din propria jumătate pentru noul intrat Raphinha, care a avut inspirația să trimită o boltă cu capul peste portarul Aitor Fernandez, ieșit la intercepție.

La 2-1 și cu Osasuna căutând golul egalizator, Xavi a simțit nevoia unei alte mutări defensive. Aici ar fi fost bun Pique, dar în lipsa altei soluții a intrat tânărul intenațional marocan Chadi Riad, care și-a făcut astfel debutul la echipa mare a catalanilor. A avut ceva emoții la prima acțiune pe care a prins-o pe teren, însă Osasuna nu a mai reușit să marcheze, astfel că Barcelona a bifat o victorie importantă care îi garantează locul 1 în clasament pe perioada Campionatului Mondial.

A fost ultimul meci al catalanilor în această primă parte a sezonului. Ne vom revea cu ei în ultima zi a anului 2022, când vor primi pe teren propriu vizita rivalei locale Espanyol.

Osasuna - FC Barcelona 1-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Osasuna - FC Barcelona: Chadi Riad, debut stagional la FC Barcelona