Paris Saint-Germain
01
Olympique Lyon

Tino Kadewere 35

Paris Saint-Germain – Olympique Lyon 0-1. PSG pierde poziția de lider și pe Neymar

PSG a coborât pe locul 3 în Franța după ce a pierdut meciul de pe teren propriu cu Lyon în care a tras un singur șut pe poartă.

15 decembrie 2020

Neymar a părăsit terenul pe targă și urlând de durere după o intrare dură pentru care Thiago Mendes a văzut cartonașul roșu, iar parizienii se tem de o ruptură de ligamente care ar fi a treia accidentare gravă suferită de brazilian de la transferul pe Parc des Princes. A fost un final pe măsură al unui meci de coșmar pentru formația lui Thomas Tuchel care a tras un singur șut pe spațiul porții (o premieră în cei aproape 10 ani din era Qatar Sports Investments) și a înregistrat deja al patrulea eșec în primele 14 etape de Ligue 1, lucru care s-a întâmplat ultima oară în sezonul 2009-2010, terminat pe locul 13.

Tino Kadewere a marcat unicul gol al meciului cu 10 minute înainte de pauză după o minge pierdută de căpitanul parizienilor Presnel Kimpembe în apropierea propriului careu, într-o primă repriză în care PSG a avut două ocazii prin Alessandro Florenzi. Tot lui Lyon i-au aparținut și cele mai mari situații din repriza secundă la un șut din afara careului al lui Paqueta și o acțiune colectivă bună încheiată cu un șut la colțul scurt al noului intrat Bruno Guimarães, în timp ce parizienii au contat printr-un șut al lui Mbappe, intrat în locul unui foarte șters Di Maria, însă pentru PSG avea să fie o repriză fără șut pe spațiul porții lui Anthony Lopes.

Momentul dramatic al întâlnii s-a produs în prelungiri când Thiago Mendes l-a forfecat pe Neymar, fază pentru care a văzut inițial cartonașul galben înainte ca centralul să verifice pe monitorul video gravitatea infracțiunii și să decidă eliminarea.

S-a terminat 0-1, rezultat în urma căruia PSG pierde poziția de lider în Ligue în favoarea lui Lille și coboară până pe locul 3, sub Lyon.

Paris Saint-Germain - Olympique Lyon 0-1, fișa tehnică