Raphinha 37
Raphinha 62
Andreas Christensen 77

PSG 2-3 Barcelona. Cu Raphinha stelar, Xavi câștigă primul duel cu Luis Enrique

Barcelona este singura echipă cu victorie în deplasare în sferturile de finală Champions League, după 3-2 pe terenul lui Paris Saint-Germain. Cronica meciului.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
10 aprilie 2024
Dublă pentru Raphinha în meciul PSG - Barcelona 2-3

Barcelona a avut momente de suferință la Paris, însă cu Raphinha stelar și cu multă inspirație din partea antrenorului Xavi a dat marea lovitură și este singura echipă cu victorie în deplasare în manșa tur a sferturilor de finală Champions League, la capătul unui meci spectaculos cu întoarceri dramatice de rezultat care, până la un anumit punct, a urmat modelul de scor al fantasticului duel Real Madrid – Manchester City din ziua precedentă.

Meciul de pe Parc des Princes a început cu formația gazdă în atac și cu apariții bune ale extremei Ousmane Dembele în banda dreaptă, însă Barcelona a intrat în meci după un prim sfert de oră în care a fost înghesuită în propria jumătate de teren. O degajare a portarului Ter Stegen tratată superficial de apărarea pariziană a dus la prima mare ocazie a meciului, irosită de Raphinha care a ajuns primul la minge în ciuda ieșirii bune a lui Gigio Donnarumma în afara careului dar nu a reușit să o trimită decisiv spre poartă, primul corner al catalanilor a dus la o nouă mare ocazie după ce Donnarumma a ieșit de această dată greșit și a permis reluarea cu capul a lui Lewandowski pe care Nuno Mendes a respins-o de pe linia porții, iar în cele din urmă jocul bun al Barcelonei a fost răsplătit prin golul lui Raphinha, care a trimis spre vinclu o minge salvată de goalkeeperul gazdelor la o centrare bună a lui Lamine Yamal, la capătul unei faze inițiate de Lewandowski după o bună pivotare în cercul de la centrul terenului.

A fost unicul gol al unei prime reprize echilibrate, în care totuși PSG a jucat sub nivelul său obișnuit, probabil și din cauza unoer decizii curioase ale lui Luis Enrique care începuse meciul cu Beraldo și Lucas Hernandez fundași centrali, Marquinos fundaș dreapta pentru a suplini absența lui Achraf Hakimi, Asensio atacant central, da fără copilul minune Zaire-Emery, lăsat pe banca de rezerve.

Fostul selecționer al Spaniei și-a corectat însă la pauză o parte din aceste decizii neinspirate, iar PSG a întors scorul în primele șase minute ale părții secunde. Mutat în centru-stânga mult mai aproape de Mbappe, Ousmane Dembele a marcat împotriva fostei sale echipe cu torpilă sub transversară în minutul 48 doar al doilea său gol pentru campioana Franței, Vitinha a făcut 2-1 trei minute mai târziu rămas singur cu Ter Stegen după o pasă filtrantă a lui Fabian Ruiz, iar PSG a avut ocazia desprinderii câteva secvențe mai târziu când Barcola a șutat din unghi, iar mingea respinsă de portarul Barcelonei a șters transversala.

A venit rândul lui Xavi să mute, și el inspirat: prima atingere de balon a lui Pedri a fost o excepțională pasă lungă pe care Raphinha a convertit-o cu o reluare spectaculoasă cu exteriorul pentru golul de 2-2, scor la care PSG a avut o nouă mare ocazie la un șut în diagonală al lui Dembele care l-a bătut pe Ter Stegen dar a șters bara din stânga acestuia.

Următorul calup de shimbări făcut de Xavi au produs încă o dată modificarea tabelei: tot la prima atingere de balon Christensen a marcat pentru 2-3 cu capul la o lovitură de colț bătută de Gundogan din stânga, iar acesta a rămas scorul până la încheierea meciului, în ciuda unor bune situații la ambele porți într-un final disputat.

Paris Saint-Germain - FC Barcelona 2-3, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Paris Saint-Germain - FC Barcelona: Frenkie de Jong, primele minute pentru FC Barcelona după 38 de zile

Statisticile meciului Paris Saint-Germain - FC Barcelona 2-3