Champions League, 07 decembrie 2021, ora 19:45,

Kylian Mbappe 7
Lionel Messi 38
Lionel Messi 76 (pen)

Mats Rits 68

PSG – Club Brugge 4-1. Câte o dublă pentru Mbappe și Messi la finalul grupei UCL

Cronica meciului Paris Saint-Germain - Club Brugge, scor 4-1, în care Mbappe semnase o dublă încă din primele 7 minute de joc.

Messi și Mbappe au reușit câte o dublă în meciul PSG - Club Brugge, scor 4-1
David Petre, 7 decembrie 2021

Club Brugge a făcut la Paris un meci reprezentativ pentru parcursul său în grupele Champions League din acest an: curaj în atac, dar o apărare dezastruoasă, cea mai slabă din întreaga competiție. Belgienii aveau o șansă teoretică de a obține calificarea în Europa League, însă o dublă a lui Mbappe a eliminat după primele șapte minute această posibilitate, după care meciul a decurs ca un simplu antrenament cu public în care Messi a fost vioara întâi.

Mbappe a deschis scorul încă din secunda 71 după o eroare a lui Mignolet care respinsese neglijent în față un șut din unghi. Avea să fie singura greșeală a fostului portar al lui Liverpool, altfel cel mai bun jucător al echipei belgiene și cel care a păstrat rezultatul în limite decente. Nu a putut face însă nici el minuni în condițiile în care apărarea l-a lăsat expus în numeroase momente, iar Mbappe în minutul 7 și apoi Messi cu un excelent șut din afara careului au dus scorul la 3-0 înainte de pauză.

Mats Rits a marcat al doilea său gol în fața grupelor după ce marcase și la Leipzig, însă Messi a dus din nou diferența la trei goluri dintr-un penalty pe care tot el îl primise după un contact minor în suprafața adversă de pedeapsă. A fost ultimul gol al unui meci pe placul spectatorilor, dar care nu mai putea salva locul doi al parizienilor la finalul grupei câșigate deja de Manchester City.

Club Brugge își ia la revedere de la participarea europeană în acest sezon deși începuse grupa cu 4 puncte obținute în primele două meciuri, însă 18 goluri primite în următoarele patru partide au fost mult prea multe pentru a fi compensate în vreun de eforturile inimoșilor oameni din atac.

Paris Saint-Germain - Club Brugge 4-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Paris Saint-Germain - Club Brugge: Atac stelar pentru PSG într-un meci fără miză