Ángel Di María 88

Jonathan David 31

PSG – Lille 2-1. Di Maria în prim-plan în absența lui Mbappe

PSG a întors rezultatul în fața campioanei en-titre, Lille

Paris Saint-Germain - Lille, scor 2-1. Cronica meciului în care PSG a întors rezultatul în fața campioanei en-titre a Franței.

David Petre, 30 octombrie 2021

În lipsa lui Kylian Mbappe și cu Messi scos la pauză din cauza unor probleme musculare, Angel di Maria a fost principalul reper al lui PSG în întoarcerea de rezultat în fața campioanei en-titre Lille, posibilă după o oră deplorabilă doar grație impreciziei la finalizare a oaspeților, care au reușit să fructifice doar unul din numeroasele contraatacuri ucigătoare.

Încă din primul minut cei de la Lille au pus la cale un contraatac 3 contra 1 în fața unei apărări în care Juan Bernat a bifat primul meci ca titular după mai bine de un an, iar Kehrer a evoluat fără mare succes pe poziția lui Achraf Hakimi, absent după roșul încasat la Marseille. Burak Yılmaz a finalizat marea ocazie cu un șut ușor precipitat la care a intervenit cu brio Gigio Donnarumma, el însuși revenit în primul unsprezece după ce Keylor Navas apărase în Le Classique.

Cu Neymar foarte slab și Messi practic inexistent, PSG s-a văzut condusă după o jumătate de oră de joc la reușita lui Jonathan David după o excelentă acțiune personală a lui Yılmaz, iar până la pauză și-a creat o singură ocazie de egalare la o pătrundere a lui Di Maria care a trimis din unghi închis paralel cu poarta.

Messi a rămas la cabine după o primă repriză în care se remarcase doar printr-o lovitură liberă modest executată, iar până ca Icardi să intre bine în meci cei de la Lille au mai ratat două mari ocazii care le-ar fi putut da prima șansă la victorie. Meciul avea să se întoarcă însă grație insistenței lui Di Maria și a creșterii vizibile după minutul 60 a lui Neymar, până atunci unul dintre cei mai slabi oameni de pe teren.

O minge filtrată bine de brazilian l-a adus pe Di Maria în apropierea liniei de fund, iar în lipsa marcajului acesta a găsit soluția ideală, așezându-i ideal mingea pe linia careului de șase metri lui Marquinos, venit și el singur în poziție de finalizare pentru golul de 1-1. A fost reușita care a dat energie trupei pariziene, iar după ce Icardi a ratat inexplicabil în poziție de unu la unu cu Grbić, Neymar și-a trecut în cont al doilea assist al sezonului servindu-l ideal pe Di Maria în minutul 88 pentru întoarcerea de rezultat.

Paris Saint-Germain - Lille 2-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Paris Saint-Germain - Lille: Mbappe, absent din cauza unei probleme medicale