Paris Saint-Germain
01
Lille

Jonathan David 20

PSG – Lille 0-1. Lille revine pe primul loc în Ligue 1, cu trei puncte peste parizieni

Paris Saint-Germain a pierdut derby-ul campionatului cu Lille, scor 0-1, ajungând la trei înfrângeri consecutive acasă în Ligue 1.

Lille s-a impus cu 1-0 pe terenul lui PSG
3 aprilie 2021

Revenirea lui Neymar și Mbappe pentru prima oară împreună în unsprezecele de start în ultimele două luni nu a ajutat-o pe PSG să evite înfrângerea în derby-ul campionatului cu Lille, echipă cu care se afla la egalitate de puncte la startul acestei etape. După 0-2 cu Monaco și 1-2 cu Nantes, pentru trupa lui Mauricio Pochettino este a treia înfrângere consecutivă în campionat pe teren propriu, acolo unde în actualul sezon fusese învinsă și de celelalte nume mari din prima ligă franceză, Marseille și Lyon.

PSG a început mai bine duelul, cu câte o bună ocazie pentru Neymar și Mbappe, însă oaspeții au dat lovitura în minutul 20 când Renato Sanchez a profitat cu o pasă filtrantă de distanța mare între liniile defensive ale gazdelor și Ikone l-a servit ideal pe Jonathan David, care avea să fie schimbat însă înainte de pauză din cauza unei accidentări.

Defensiva organizată a celor de la Lille l-a obligat pe Pochettino să schimbe așezarea echipei sale, cu Di Maria în stânga, Moise Kean în dreapta și libertate totală de mișcare pentru Neymar și Mbappe, iar PSG a arătat mai bine în partea secundă, obligându-l pe portarul Maignan la o super interveție în fața lui Neymar, care avea să mai rateze o ocazie monumentală cu o lovitură de cap din zona punctului de la unsprezece metri. Brazilianul a fost iertat de al doilea galben pentru o simulare în careul advers, însă nu a putut evita eliminarea după un conflict cu Djalo în secvențele finale care a adus ambilor jucători al doilea avertisment, iar meciul s-a încheiat cu victoria lui Lille, care revine pe prima poziție a clasamentului.

Pentru PSG urmează de plasarea la Munchen pentru manșa tur a sferturilor de finală Champions League, iar situația în întrecerea internă pare mai complicată decât oricând în condițiile în care Monaco s-a apropiat la un singur punct iar Lyon este la trei în urmă, dar și cu un meci restant.

Paris Saint-Germain - Lille 0-1, fișa tehnică