Champions League, 03 noiembrie 2021, ora 22:00
Christopher Nkunku 8
Dominik Szoboszlai 90+2 (pen)

Georginio Wijnaldum 21
Georginio Wijnaldum 39

RB Leipzig – PSG 2-2. Remiză meritată pentru nemți după un penalty primit în prelungiri

Leipzig sărbătorește golul egalizator în meciul cu PSG, scor 2-2

Cronica meciului RB Leipzig - Paris Saint-Germain, scor 2-2, în care gazdele au ratat un penalty la 1-0 și au transformat altul la 1-2.

David Petre, 4 noiembrie 2021

Tot ce câștigase PSG în meciul mare contra lui Manchester City a irosit la Leipzig, unde a ratat două mari ocazii când era deja în avantaj pe tabelă dar în cele din urmă a scos doar o remiză după ce a provocat un penalty în minutele de final, transformat de Dominik Szoboszlai în al doilea minut al prelungirilor. A fost încă un exemplu de meci nevrotic al echipei lui Mauricio Pochettino, în care atacul stelar, de această dată fără Messi, nu poate de fiecare dată să suplinească nici problemele din defensivă, nici imposibilitatea liniei mediene de a controla jocul.

La Leipzig, în fața unei echipe care încă nu avea vreun punct în grupă, cam toate problemele parizienilor au ieșit la iveală. Încă din minutul 8 gazdele au reușit deschiderea scorului la o impecabilă lovitură de cap a lui Nkunku care i-a luat fața lui Kimpembe, iar nemții au avut apoi o șansă uriașă să facă 2-0 dintr-un penalty, executat însă foarte slab de Andre Silva pe centrul porții. Scăpați cu daune minime din această situație critică, parizienii au întors rezultatul grație unei duble a lui Wijnaldum, servit întâi de Mbappe după o dejucare a pasului la offside al apărării gazdelor, apoi de Marquinos cu o inteligentă pasă cu capul după un corner.

PSG ar fi trebuit să închidă meciul și a avut două șanse uriașe să o facă prin Mbappe, scăpat spre poartă întâi pe dreapta și apoi pe stânga de o parte și de cealaltă a pauzei, dar de fiecare cu finalizări modeste care l-au evidențiat pe portarul Gulacsi. A fost cam tot ce a putut să fie din punct de vedere ofensiv echipa lui Pochettino, mulțumită să își apere în apărare fragilul rezultat. Părea să o poată face după ce Dominik Szoboszlai a irosit și el o ocazie bună în minutul 72 după o pasă a lui Nkunku, însă fostul junior al lui PSG avea să obțină în final penalty-ul din care Leipzig avea să obțină o remiză de prestigiu.

Pentru trupa germană era vital să obțină măcar un punct din acest meci pentru a merge etapa viitoare la Brugge cu șanse de calificare în Europa League. În schimb PSG pierde poziția de lider al grupei și va trebui să repete contra lui City victoria din primul meci pentru a depinde doar de ea să câștige Grupa A.

RB Leipzig - Paris Saint-Germain 2-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul RB Leipzig - Paris Saint-Germain: Messi, absent prima oară de la PSG într-un meci de Champions League