Champions League, 12 aprilie 2022, ora 22:00
Karim Benzema 96

Mason Mount 15
Antonio Rüdiger 51
Timo Werner 75

Real Madrid 2-3 Chelsea. Benzema duce Madridul în semifinale Champions League pentru a 15-a oară

Benzema, decisiv în meciul Real Madrid - Chelsea 2-3

Real Madrid - Chelsea, scor 2-3. Cronica meciului care a consemnat a 10-lea calificare a Madridului în semifinalele Champions League în ultimele 12 ediții ale competiției

Alexandru Melinte, 13 aprilie 2022

Timp de 5 minute Chelsea a avut pe Santiago Bernabeu scor de calificare, însă un gol marcat de Rodrygo la scurt timp de la intrarea pe teren dintr-o magistrală pasă a lui Modric a trimis meciul în prelungiri, iar Karim Benzema a marcat cu capul golul calificării lui Real Madrid în semifinalele Champions League 2021-2022.

Poate că nu mulți anticipaseră deznodământul dramatic al acestei duble după ce Madridul se impusese clar la Londra în urmă cu șase zile, însă Chelsea a făcut în Spania genul de meci așteptat încă din manșa tur și a luptat până în final pentru șansa sa.

A avut 1-0 la capătul unei primei reprize închise în care Madridul s-a apărat în mare parte cu întreaga echipă la 35-40 de metri de propria poartă, și-a majorat avantajul printr-o lovitură de cap a lui Rudiger după un corner, iar la 2-0 a avut un gol anulat după consultarea arbitrajului video care a văzut că mingea atinsese mâna lui Alonso înainte ca șutul imparabil să meargă direct în vinclu.

Până în acest moment echipa lui Ancelotti contase doar dintr-o lovitură liberă bine executată de Modric dar scoasă spectaculos de Edouard Mendy, însă abia golul anulat lui Alonso a sunat deșteptarea în tabăra blanco, iar Benzema a semnat o primă mare ocazie de gol printr-o lovitură de cap căzută de transversală.

A părut un foc de paie pentru că Realul a mai încasat un gol din partea lui Werner după două driblinguri în careu, iar la scurt timp Courtois a parat lovitura de cap a lui Havertz care probabil că ar fi închis meciul, însă în loc de 0-4 s-a făcut 1-3 la faza următoare: Camavinga a recuperat la centrul terenului o minge bâlbâită de Chelsea, Modric a catapultat-o peste apărarea nesigură a londonezilor, iar Rodrygo a reluat din voleu, fără șanse pentru Mendy. A fost golul care a trimis meciul în prelungiri, cu complicitatea noului intrat Pulisic care a ratat în minutele suplimentare două importante ocazii pentru echipa lui Tuchel.

În prelungiri Realul a avut un singur șut pe poartă, dar acesta avea să decidă echipa calificată: era minutul 96 când Benzema s-a eliberat excelent din marcajul lui Rudiger la o centrare a lui Vinicius, a beneficiat și de ușoara alunecare a fundașului german și a reluat cu capul din poziție liberă pentru 2-3.

Chelsea a revenit cu ocazii în cea de-a doua repriză a prelungirilor. Courtois l-a blocat pe Ziyech, Havertz a trimis imprecis cu capul dintr-o poziție liberă în interiorul careului, iar Jorginho a recepționat și el o minge nesperată în suprafața de pedeapsă dar a trimis slab în afara porții, al 29-lea șut al lui Chelsea care a câștigat cu 3-2 dar nu a ajuns nici măcar la loviturile de departajare.

Real Madrid - Chelsea 2-3, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Real Madrid - Chelsea: Saúl Ñíguez, primele minute pentru Chelsea după 33 de zile

18

Real Madrid, 15 semifinale de Champions League și 10 în ultimele 12 ediții. Curiozități statistice ale meciului Real Madrid - Chelsea 2-3

• Real Madrid s-a calificat în semifinalele Champions League pentru a 15-a oară, nou record în istoria competiției. De asemenea, formația madrilenă a fost în semifinale de 10 ori în ultimele 12 ediții.
  • Karim Benzema a marcat patru goluri cu capul în ultimele 5 meciuri pentru Real Madrid în toate competițiile, tot atâtea câte marcase în precedentele 52 de jocuri pentru această echipă.
  • Luka Modric a ajuns la 17 assist-uri în Champions League, însă cele 4 din acest sezon reprezintă un nou record personal.
  • Prin golul de 0-1 marcat în minutul 15, Mason Mount a devenit doar al treilea jucător englez care marchează în Champions League contra lui Real Madrid pe Santiago Bernabeu. Precedenții au fost Alan Smith în 2001 și Danny Welbeck în 2013.
  • Real Madrid a terminat prima repriză fără șut la poartă pentru prima oară în Champions League de când se contorizează astfel de statistici, de la începutul sezonului 2003-2004.