Campionatul Mondial , 21 noiembrie 2022, ora 18:00
02
OlandaOlanda

Cody Gakpo 84
Davy Klaassen 90

Senegal – Olanda 0-2. Campioana Africii pierde pe final un meci în care a fost echipa mai bună

Cody Gakpo a marcat din pasa lui Frenkie de Jong primul gol al meciului Senegal - Olanda 0-2 de la Campionatul Mondial 2022

Senegal - Olanda, scor 0-2. Cronica meciului decis de prestațiile diametral opuse ale celor doi portari, Nopper și Edouard Mendy

Ștefan Gondor, 21 noiembrie 2022

Fotbalul a fost nemilos cu naționala Senegalului, care a pierdut la o diferență de două goluri un meci în care a primit un prim șut pe poartă abia în minutul 84 și în care, chiar și fără Sadio Mane, a fost echipa mai bună. Senegal – Olanda a fost inițial programat să fie meciul de deschidere al turneului final din Qatar și probabil că nimeni nu s-ar fi plâns dacă Mondialul ar fi început cu un astfel de duel echilibrat, care ar putea fi oricând o optime sau chiar un sfert de finală. În cele din urmă micile detalii au făcut diferența, fiindcă portarul debutant al naționalei batave a avut trei intervenții importante în repriza secundă, în timp ce omologul său din poarta campioanei Africii a gafat în două rânduri și a permis marcarea celor două goluri prin care Olanda face deja un pas uriaș spre câștigarea grupei.

Pentru olandezi este un rezultat important, însă prestația lor poate fi considerată dezamăgitoare. Parcursul bun din Liga Națiunilor promitea o evoluție bună și la Campionatul Mondial, însă la meciul de debut doar câțiva dintre elevii lui Van Gaal s-au ridicat la nivelul așteptărilor. Probabil că nici antrenorul nu a fost foarte inspirat în alegerea sistemului de joc și a titularilor, mai cu seamă în decizia de a-l titulariza pe De Ligt în locul lui Timber în poziția fundașului central-dreapta, mai degrabă un lateral în sistemul cu trei apărători în care wingback-ul Dumfries devine o extremă pură. De Ligt a fost depășit în majoritatea duelurilor cu Ismaila Sarr și în general întreaga echipă a Olandei a părut cu o linie sub nivelul de intensitate al africanilor, chiar dacă ocaziile au fost puține în prima repriză. Olanda a avut-o pe cea mai importantă prin Frenkie de Jong care a fost lăsat singur cu portarul Mendy, însă fără instinctul de killer în fața porții a încercat să își creeze prin dribling o poziție clară de gol și în cele din urmă a pierdut mingea.

Capitolul la care Van Gaal rămâne inspirat este alegerea portarilor. Noppert, un goalkeeper de 28 de ani care acum doi ani nu își găsea club, anul trecut a fost rezervă la Go Ahead Eagles și acum joacă la Heerenveen, a debutat în poarta Olandei și a avut două intervenții decisive la scorul de 0-0 la ocaziile lui Dia și Idrissa Gueye.

Golgheterul Memphis Depay a intrat pe teren în minutul 62 după două luni de absență, însă nici apariția sa nu a fost suficientă pentru a schimba în bine jocul batavilor. Ceea ce a adus mai multă ordine în joc au fost intrările lui Klaassen și Koompmeiners, iar spațiul creat pentru Cody Gakpo avea să fie cheia succesului Olandei. Era minutul 84 când Frenkie de Jong l-a găsit cu o pasă lungă pe jucătorul lui PSV Eindhoven, ajuns cu o fracțiune de secundă înaintea portarului Mendy la întâlnirea cu mingea pe care a reluat-o cu ceafa în poarta goală. A fost primul șut pe poartă al Olandei în acest meci.

La 0-1 Noppert a mai avut o intervenție importantă la ocazia lui Pape Gueye, iar pe contraatac Klaasen a închis tabela după o nouă intervenție neglijentă a lui Mendy care a respins în față șutul nu tocmai convingător al lui Depay.

La cum au arătat primele meciuri din Grupa A, Olanda și Senegal sunt favorite la calificarea în faza eliminatorie a competiției. Europenii au însă acum un mare avantaj pentru câștigarea grupei, ceea ce probabil i-ar ajuta să evite Anglia în optimile de finală. Senegalul a arătat bine chiar și fără Sadio Mane, dar nu își permit vreun pas greșit în întâlnirea din runda următoare cu Qatar, o echipă care pare într-un eșalon valoric inferior.

Senegal - Olanda 0-2, fișa tehnică