Champions League, 15 septembrie 2021, ora 19:45, Tiraspol
20
Șahtior Donețk

Adama Traoré 16
Momo Yansané 62

Sheriff Tiraspol – Șahtior Donețk 2-0. Pragmatism desăvârșit pentru campioana Moldovei la debutul în Champions League

Sheriff Tiraspol a debutat cu o victorie în grupele Champions League, 2-0 cu Șahtior Donețk.

Sheriff Tiraspol a debutat cu o victorie în Champions League, 2-0 cu Șahtior Donețk
David Petre, 16 septembrie 2021

Nu doar că debutanta Sheriff Tiraspol a produs o mare surpriză câștigând meciul cu Șahtior Donețk din startul grupei de Champions League, dar a uimit și prin pragmatismul de care a dat dovadă pentru a obține acest mare rezultat, prima victorie a unei echipe din Republica Moldova în cea mai prestigioasă competiție fotbalistică a lumii. Doar 25% din timp au avut mingea jucătorii echipei de pe malul Nistrului și au completat de cinci ori mai puține pase decât vicecampioana Ucrainei, însă chiar și așa au expediat mai multe șuturi pe poartă și fiecare dintre ele a fost o bună ocazie de gol.

Sheriff a deschis scorul încă din minutul 16 când Adama Traore a reluat din voleu centrarea perfectă a lui Cristiano, apoi a blocat în liniște atacurile repetate ale celor din Donețk, zădărnicite și de suprafața precară a terenului de joc. Oaspeții au avut în acest meci 17 lovituri de colț, însă pe tabelă au punctat tot cei din Tiraspol prin Momo Yansane la jumătatea reprizei secunde.

Sheriff Tiraspol - Șahtior Donețk 2-0, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Sheriff Tiraspol - Șahtior Donețk: Jucători fără experiență în cupele europene la Sheriff Tiraspol