11
FC Barcelona
Mikel Oyarzabal 51 (pen)
Frenkie de Jong 39

Real Sociedad – FC Barcelona 1-1 (3-4 d.pen.). Barcelona se califică la penalty-uri în finala Supercupei Spaniei

Real Sociedad - FC Barcelona, scor 1-1, Supercupa Spaniei 2020-2021. Statistici, echipele de start, notele jucatorilor.

Cronică scrisă de - inițiatorul proiectului FootballClub.ro, urmăritor fidel al meciurilor din La Liga, Premier League și Bundesliga, cu peste 1000 de cronici și alte articole scrise despre FC Barcelona, Real Madrid, Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Tottenham, Bayern Munchen, Borussia Dortmund sau PSG.
14 ianuarie 2021
Barcelona s-a calificat la penalty-uri în dauna lui Real Socieded în finala Supercupei Spaniei

Fără Messi rămas în afara lotului din cauza unei accidentări suferite în meciul de campionat cu Granada, Barcelona a avut nevoie de prelungiri și de lovituri de departajare pentru a-și câștiga locul în finala Supercupei Spaniei în dauna unei ambițioase și pe alocuri mai lucide echipe a lui Real Sociedad. Ter Stegen a apărat primele două penalty-uri, iar Riqui Puig a marcat golul decisiv care duce gruparea catalană în prima finală în mandatul lui Ronald Koeman, în ciuda ratărilor lui Frenkie de Jong (bară) și Griezmann (șut mult peste poartă) de la punctul cu var.

De Jong fusese principalul punct de interes al meciului, după ce a marcat cu capul golul prin care catalanii au intrat cu 1-0 la cabine, înainte să comită un penalty în startul părții secunde din care bascii au reușit egalarea.

În absența lui Messi și cu Pedri bine blocat de adversari, Barcelona s-a văzut pusă în dificultate de pressingul lui Sociedad în prima parte a întâlnirii, a suferit în defensivă și abia în minutul 22 a ajuns să creeze pericol la poarta lui Remiro, la un șut de la distanță al lui Lenglet. De acolo a început creșterea în jocul catalanilor, iar după două bune ocazii ale lui Braithwaite a venit și golul de 1-0, marcat de De Jong cu fruntea la o centrare a lui Griezmann după o fază luminată de danez.

Avantajul catalanilor nu a durat mult. Un henț stupid comis de De Jong i-a oferit lui Oyarzabal ocazia să egaleze din penalty, iar de acolo s-a jucat pe contre, cu o posesie în scădere pentru catalani dar cu ocazii mai mari la poarta lui Remiro, ratate de De Jong, Griezmann și Dembele. Primele 90 de minute s-au încheiat însă la egalitate.

Pe fondul oboselii, a fost mai puțină structură în jocul ambelor echipe în timpul suplimentar. O paradă spectaculoasă a lui Ter Stegen la un șut al lui Zaldua de la distanță a ținut-o pe Barcelona în joc (93) înainte ca Dembele să irosească o mare ocazie cu o minge trimisă slab pe centrul porții după ce se descotorosise de adversarul direct (99), apoi fiecare echipă și-a trecut în cont câte o mare ocazie în același minut (112), Griezmann și apoi Oyarzabal pe contraatac fiind aproape de golul care probabil ar fi închis jocul. Finalul a aparținut bascilor, însă Ter Stegen l-a blocat cu vârful degetelor pe Januzaj după o cursă de la centrul terenului (115), apoi același Januzaj a trimis în bară dintr-o lovitură liberă (118).

Cele două echipe nu și-au găsit liniștea nici în seria loviturilor de departajare. Bautista, Oyarzabal și William Jose au ratat primele trei penalty-uri ale bascilor, însă De Jong cu un șut în bară și Griezmann mult peste poartă au prelungit suspansul până când Riqui Puig a transformat decisiv, ducându-i pe catalani în prima finală a sezonului.

Real Sociedad - FC Barcelona 1-1, fișa tehnică