Southampton
10
Arsenal

Gabriel dos Santos Magalhães 24 (a)

Southampton – Arsenal 1-0. Un autogol o scoate pe deținătoarea trofeului din FA Cup

Meciul Southampton - Arsenal din FA Cup a fost decis de un autogol al lui Gabriel

23 ianuarie 2021

O deviere a lui Gabriel în propria poartă a produs primul gol primit de Arsenal de la meciul cu Chelsea de Boxing Day, dar suficient să îi încheie seria de șase meciuri la rând fără înfrângere și să o elimine din FA Cup, competiție în care este deținătoarea trofeului.

Cu trei zile înainte ca Southampton și Arsenal să se întâlnească din nou în campionat, Arteta a aliniat un unsprezece de start cu mai multe improvizații, însă în tabăra cealaltă Ralph Hasenhüttl a folosit cea mai bună echipă avută la dispoziție, inclusiv pe Danny Ings revenit după o absență de două meciuri din cauza unei accidentări. Fără Aubameyang indisponibil din motive personale și cu Lacazette pe banca de rezerve, Arsenal a avut o posesie superioară a balonului dar a produs puțin pericol la poarta lui Forster.

Mult mai ocupat a fost în celălalt careu Bernd Leno, care după ce a fost salvat de transversală la o reluare a lui James Ward-Prowse a avut o super intervenție la șutul din unghi al lui Che Adams, dar nu a mai avut reacție la mingea deviată în propria poartă de Gabriel în minutul 24 după o acțiune lucrată de Ings și Walker-Peters.

Arsenal a avut o singură ocazie în prima repriză prin Martinelli după o lovitură liberă inteligent executată de Willian peste apărarea visătoare a gazdelor, însă a arătat mai bine în partea a doua, mai ales după ce Arteta a apelat la Bukayo Saka și Thomas Partey după o oră de joc. Nketiah a ratat însă ocazia egalării fiind blocat de Forster în minutul 67, iar Southampton a obținut biletele pentru turul 5 al FA Cup, fază în care va juca în deplasare cu Wolverhampton.

Southampton - Arsenal 1-0, fișa tehnică