Premier League, 28 ianuarie 2021, ora 22:00

Pierre-Emile Höjbjerg 49

Roberto Firmino 45
Trent Alexander-Arnold 47
Sadio Mané 65

Tottenham – Liverpool 1-3. Erorile defensive ale gazdelor îi oferă lui Liverpool prima victorie din 2021

Liverpool a câștigat pe terenul lui Tottenham după un mare meci al lui Mane, favorizat de erorile defensive ale celor de la Spurs.

Sadio Mane, Liverpool
29 ianuarie 2021

Jurgen Klopp a trebuit să aștepte aproape o lună prima victorie a lui Liverpool în campionat în 2021, însă a primit cadouri exact unde se aștepta mai puțin, pe teritoriul maestrului defensiv Mourinho. Timp de aproape o repriză încleștarea dintre două mari forțe ale Premier League a produs un duel tactic pasionant, însă în cele din urmă Mourinho avea să fie trădat de erorile propriei apărări care au dus la o victorie fără dubii a Cormoranilor. Tottenham a ratat astfel șansă să treacă peste echipa lui Klopp în clasament, dar meciul ar putea avea și altfel de consecințe după ce Harry Kane a părăsit terenul accidentat la pauză și există temerea unei absențe de lungă durată.

Meciul de pe White Hart Lane a început exploziv, cu o mare ratare a lui Mane scăpat singur cu Lloris în minutul 2, apoi cu un gol marcat de Son la faza următoare, dar anulat de VAR pentru ofsaid. Jocul s-a așezat însă imediat, cu cele două echipe oferindu-și una alteia perioade de dominare la care fiecare a răspuns cu un pressing avansat, alternat cu retrageri cu întregul dispozitiv în propria jumătate.

Liverpool nu marcase în campionat de patru meciuri însă Mourinho s-a temut de forța ofensivă a trioului Salah – Firmino – Mane și a jucat cu cinci oameni pe linia de fund, încercând să blocheze cât mai bine culoarele spre propria poartă, ceea ce a dus la un joc închis dar pasionant între cele două careuri, întrerupt doar de rare zvâcniri ale lui Son și Mane, acesta din urmă obligându-l pe Lloris la două intervenții în minutele 24 și 42. Un fault al lui Thiago asupra lui Kane care avea să ducă la înlocuirea internaționalului englez la pauză părea să rămână cel mai important eveniment al primei reprize, însă în cel de-al treilea minut al prelungirilor a picat neașteptat golul care a deblocat tabela, marcat de Firmino după ce Mane l-a păcălit pe Aurier la o minge lungă a lui Henderson și a pus mingea ideal în fața porții.

Kane a rămas la cabine, iar acesta a fost un amănunt de bug augur pentru Klopp, care după ce îl pierduse pe Fabinho înainte de meci pentru “o ușoară problemă musculară” s-a văzut privat în partea a doua și de aportul lui Matip și a fost obligat să abordeze repriza secundă cu ineditul cuplu de fundași centrali Henderson – Nathaniel Phillips.

Până să încerce însă vigilența acestora, Tottenham a încasat rapid un nou gol în chiar debutul părții secunde, pe o greșeală a lui Lloris care a respins exact până la Trent Alexander-Arnold un șut al lui Mane. Mourinho a făcut o criză de nervi pe margine, atenuată pentru moment de reacția rapidă a elevilor săi care au marcat golul de 1-2 prin Pierre-Emile Hojbjerg cu un superb șut din afara careului, însă avea să fie un simplu foc de paie la poarta lui Alisson. Salah a avut ghinionul să își vadă anulat un gol pentru un henț al lui Firmino în construcția fazei, însă Liverpool avea să marcheze totuși golul trei pe o nouă eroare defensivă a gazdelor, o preluare greșită a lui Joe Rodon are i-a permis lui Mane să își treacă în sfârșit numele pe lista marcatorilor. Era doar minutul 65, însă fără Kane Tottenham nu a avut forța să revină, iar meciul a curs liniștit spre prima victorie a lui Liverpool din 2021.

Curiozități statistice ale meciului Tottenham Hotspur - Liverpool 1-3

• Liverpool a ajuns la șase victorii consecutive în campionat contra lui Tottenham și la trei la rând pe terenul acesteia pentru prima oară în istoria sa.
  • Pentru Jose Mourinho a fost a șasea înfrângere pe teren propriu în campionat ca antrenor al lui Tottenham, mai multe decât înregistrase la oricare din echipele pe care le-a mai antrenat.
  • Golul de 0-1 marcat de Bobby Firmino a pus punct unei perioade de 482 de minute fără gol marcat de Liverpool în Premier League, timp în care jucătorii săi au expediat 93 de șuturi la poartă.
  • De la începutul sezonului precedent Trent Alexander-Arnold a fost implicat în mai multe goluri (21: 5 goluri, 16 pase decisive) decât orice alt fundaș din Premier League.
  • Golul de 1-2 a fost primul marcat de Pierre-Emile Hojbjerg pentru Tottenham, după 30 de meciuri jucate pentru formația londoneză.
  • Toate cele trei victorii ale lui Liverpool în deplasare în actualul sezon de Premier League au fost obținute la Londra: 2-0 cu Chelsea, 7-0 cu Crystal Palace și acum 3-1 cu Tottenham.