Bundesliga, 03 septembrie 2022, ora 16:30, Berlin
11
Bayern München

Sheraldo Becker 12

Joshua Kimmich 15

Union Berlin 1-1 Bayern München. Golgheterul Sheraldo Becker marchează și împotriva campioanei

Sheraldo Becker, marcator în meciul Union Berlin - Bayern Munchen 1-1

Bayern München a pierdut poziția de lider în Bundesliga după remiza din deplasare cu Union Berlin, scor 1-1.

Alexandru Melinte, 3 septembrie 2022

Bayern Munchen i-a cedat lui SC Freiburg poziția de lider în Bundesliga după ce a obținut doar o remiză pe terenul lui Union Berlin, echipă ajunsă la 12 partide consecutive fără înfrângere în prima divizie germană.

Pe Alten Försterei a fost un meci al confirmărilor. Golgheterul campionatului, Sheraldo Becker, a marcat al cincilea său gol în startul actualului sezon, iar în momentul înlocuirii în minutul 62 a avut o reacție nervoasă pe care presa din Germania o consideră o dovadă a ambițiilor lui Union Berlin în acest sezon.

Bucuria gazdelor a fost de scurtă durată, curmată de un șutul în diagonală al lui Joshua Kimmich la o minge recuperată după ce tot el executase un corner din partea dreaptă. Era minutul 15 însă acesta avea să fie ultimul gol al meciului, și aceasta o confirmare a faptului că Union Berlin și Bayern erau la începutul etapei echipele cu cele mai puține goluri încasate în Bundesliga (3, respectiv 2).

Campioana en-titre a avut o ocazie uriașă să intre în avantaj în minutul 36 când Jamal Musiala a strecurat mingea spre Leroy Sane printre fundașii gazdelor, însă intervenția spectaculoasă a portarului Riis Ronnow a ajutat-o pe Union să rămână singura echipă care nu a fost condusă în vreun meci din actualul sezon de Bundesliga.

Manuel Neuer a avut și el o intervenție importantă la o ocazie izolată a gazdelor când a scos de lângă bară mingea trimisă de Leweling în minutul 75 după ce trecuse neașteptat de ușor de Upamecano, însă Ronnow a replicat cu o altă intervenție pe măsură în prelungiri când a scos de sub transversală o lovitură de cap a lui Sadio Mane.

Pentru Bayern este a doua remiză consecutivă în campionat după 1-1 etapa trecută cu Gladbach, iar atenția baverezilor se mută acum spre noua ediție de Champions League în care vor debuta miercuri la Milano contra lui Inter. Union Berlin joacă și ea în Europa League o zi mai târziu contra vicecampioanei Belgiei, Royale Union Saint-Gilloise, înainte să meargă la Koln etapa viitoare pentru un nou joc împotriva unei echipe fără înfrângere în Bundesliga, dar participantă și ea în cupele europene.

Union Berlin - Bayern München 1-1, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Union Berlin - Bayern München: Paul Seguin, debut stagional la Union Berlin