02
Manchester City
Erling Håland 36 (pen)
Erling Håland 65

West Ham United 0-2 Manchester City. Dublă pentru Haaland la debutul în Premier League

Cronica meciului West Ham United - Manchester City, scor 0-2, decis de dubla lui Erling Haaland la debutul său în Premier League

Cronică scrisă de - autor de articole despre Real Madrid, Bundesliga, Premier League și Ligue 1, contributor din 2020 la turneele finale.
08 august 2022
Dublă pentru Haaland la debutul în Premier League în meciul West Ham United - Manchester City 0-2

Faptul că Erling Haaland jucase prost în supercupa cu Liverpool la debutul pentru Manchester City fusese o dezamăgire, iar norvegianul nu a așteptat mult până să se revanșeze. Două goluri contra lui West Ham i-au adus titlul de omul meciului încă de la prima sa apariție în Premier League, iar lui City victoria într-o deplasare dificilă, acolo unde pe 15 mai echipa lui Pep Guardiola, condusă cu 2-0, a fost la un pas să piardă titlul.

Trei luni mai târziu West Ham a așteptat-o pe City cu aceleași idei tactice, însă un detaliu a ușurat misiunea oaspeților în acest joc. Accidentarea Lukas Fabianski într-un duel cu Haaland a dus la înlocuirea goalkeeperului titular al gazdelor, iar înlocuitorul Alphonse Areola a agățat piciorul norvegianului la doar cinci minute de la intrarea pe teren. Haaland a transformat cu siguranță penalty-ul, iar City a deblocat astfel un meci în care găsise la fel ca la precedenta întâlnire o echipă ermetică a gazdelor, cantonată în propria jumătate într-un sistem aproape imposibil de penetrat. A fost singurul pe poartă al unei prime reprize în care campioana en-titre a avut o posesie de aproape 80%, dar puține situații.

West Ham a încercat să salveze ceva în partea secundă cu Benrahma și cu noul venit Scamaca pe teren și a avut câteva incursiuni promițătoare în careul lui Ederson, însă plusul de curaj în atac i-a șubrezit defensiva. De Bruyne a descoperit în minutul 65 un culoar favorabil și l-a pus pe Haaland într-una din situațiile sale favorite, iar finalizarea cu sânge rece a dus scorul la 2-0.

Un singul alt jucător al lui City reușise o dublă la debutul în Premier League, Kun Aguero, iar norvegianul putea face chiar mai mult de atât când a avut o bună ocazie să semneze hattrick-ul. A fost însă imediat schimbat de Guardiola cu Julian Alvarez și tabela a rămas blocată până la finalul jocului, care a consemnat o primă victorie a lui City în cursa de apărare a titlului pe un teren unde probabil nu multe echipe vor obține puncte în acest sezon.

West Ham United - Manchester City 0-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul West Ham United - Manchester City: Debut pentru Erling Haaland în Premier League

Statisticile meciului West Ham United - Manchester City 0-2