Champions League, 08 decembrie 2020, ora 19:55
Borussia Dortmund

Sebastián Driussi 16

Łukasz Piszczek 68
Axel Witsel 78

Zenit – Dortmund 1-2. Dortmund își câștigă grupa la debutul lui Youssoufa Moukoko în Champions League

Zenit a condus dar Borussia Dortmund a întors rezultatul în a doua repriză pentru victoria care îi asigură locul 1 la finalul grupei UCL.

8 decembrie 2020

Chiar și o formație imprecisă a Borussiei Dortmund cu numeroase absențe și probleme la construcție a fost prea mult pentru Zenit la cel mai bun meci al rușilor în actuala ediție de Champions League. Dortmund fost condusă la pauză dar a întors rezultatul în doar zece minute și a obținut victoria care îi certifică locul 1 la finalul grupei, folosindu-l în ultima jumătate de oră și pe Youssoufa Moukoko, devenit astfel cel mai tânăr jucător din istoria Champions League.

Fără victorie de la accidentarea lui Haaland, germanii au mers în Rusia cu o nouă așezare, 3-1-4-2, însă nici aceasta nu le-a adus claritate în jocul combinativ. Zenit a ieșit dispusă la efort și a pus presiune încă din start, reușind să câștige grație unui gol marcat de Driussi o primă repriză în care Dortmund s-a remarcat doar printr-o lovitură de cap a lui Bellingham și o bară a lui Reus cu un șut de la semidistanță.

Aplombul ofensiv al rușilor avea să fie totuși compromis de pasivitatea din defensivă. Toți cei 11 jucători ai lui Zenit se aflau în propriul careu la lovitura de colț din minutul 68 prin care Dortmund a restabilit egalitatea, iar zece minute mai târziu germanii și-au completat revenirea printr-un șut din afara careului al lui Witsel, căruia i s-a acordat tot timpul din lume pentru a-și pregăti ideal mingea. S-a terminat 1-2, rezultat cu care Die Schwarzgelben își confirmă locul 1 la finalul unei grupe în care Zenit a obținut un singur punct după o remiză cu Lazio.

Zenit - Borussia Dortmund 1-2, fișa tehnică