Champions League, 08 decembrie 2021, ora 19:45, St. Petersburg

Magomed Ozdoev 90+4

Timo Werner 2
Romelu Lukaku 62
Timo Werner 85

Zenit – Chelsea 3-3. Londonezii pierd în prelungiri câștigarea grupei de Champions League

Cronica meciului Zenit - Chelsea, scor 3-3, în care gazdele au marcat în minutul 94 golul egalizator prin care londonezii ratează câștigarea grupei de Champions League

Zenit a obținut o remiză cu Chelsea (3-3) și a privat-o pe aceasta de câștigarea grupei în Liga Campionilor 2021-2022
David Petre, 8 decembrie 2021

O execuție magnifică a lui Magomed Ozdoev de pe linia careului de 16 metri în al patrulea minut de prelungiri i-a adus lui Zenit St.Petersburg o meritată remiză în duelul cu Chelsea și a răpit londonezilor primul loc la finalul grupei de Champions League.

Chelsea jucase strălucitor în meciul cu Juvents ce părea a fi decisiv pentru câștigarea grupei, însă modul în care a abordat jocul de la Sankt Petersburg ridică semne de întrebare privind importanța acestui obiectiv. Cu echipa deja calificată în optimi, Tuchel a făcut nu mai puțin deopt schimbări față de meciul de campionat piedut în weekend cu West Ham și i-a păstrat în primul unsprezece doar pe Andreas Christensen, Reece James și Mason Mount, oferind însă unor jucători cu puține minute la activ (Sarr, Barkley, Saul) posturi de titular.

Inițial nu a părut să conteze, fiindcă Chelsea a deschis scorul după mai puțin de 90 de secunde prin Timo Werner după un corner executat de Barkley, însă jocul nu tocmai convingător al londonezilor le-a permis gazdelor o evoluție ascendentă care avea să le aducă până la pauză întoarcerea de rezultat grație reușitelor lui Claudinho (39) și Sardar Azmoun (41).

O acțiune minunată a lui Werner în care putea să marcheze el însuși dar a preferat o pasă altruistă pentru Lukaku în fața porții goale i-a adus lui Chelsea egalarea, însă a fost nevoie de o intervenție fantastică a lui Kepa la reluarea lui Azmoun, poate cea mai frumoasă paradă din întreaga fază a grupelor, pentru ca gazdele să nu revină la conducere.

Tuchel a forțat victoria și i-a introdus în două tranșe după prima oră de Pulisic, Ziyech, Havertz și Marcos Alonso, iar golul din minutul 85 al lui Werner, la probabil cel mai productiv meci al său în tricoul lui Chelsea, părea să o apropie din nou pe campioana en-titre de câștigarea grupei. Nu a fost însă cazul fiindcă Zenit a mai lovit o dată în al patrulea minut al prelungirilor prin Ozdoev, jucător care odată cu intrarea pe teren în minutul 79 își marcase debutul în actuala ediție a Champions League.

Zenit – Chelsea s-a terminat 3-3, un rezultat prestigios pentru gruparea rusă care nu îi influențează în niciun fel locul 3 ocupat la finalul grupei, dar care o coboară pe Chelsea pe locul 2 și îi poate aduce un adversar teribil în optimile de finală de genul Real Madrid sau Bayern Munchen.

Zenit - Chelsea 3-3, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Zenit - Chelsea: Multe schimbări la Chelsea față de ultimul meci de campionat