2
  • Lazio
    Lazio
    1

AC Milan – Lazio 2-1. Formaţia rossonero, la cel mai important succes al sezonului

David Petre
28 ianuarie 2018

Golurile marcate de Patrick Cutrone şi Giacomo Bonaventura au adus victoria pentru AC Milan în meciul de Serie A disputat pe teren propriu cu Lazio

Strakosha

După aproape un an de zile, AC Milan reuşeste să câştige trei meciuri consecutive de Serie A şi poate spera din nou la un parcurs pozitiv în a doua parte a campionatului, care să îi permită o recuperare importantă în clasamentul Serie A şi implicarea în lupta pentru un loc în viitoarea ediţie a cupelor europene. Pentru Lazio se încheie o serie pozitivă de cinci etape fără eşec, la capătul unui duel în care gruparea capitolină a fost penalizată de erorile comise în defensivă de-a lungul primelor 45 de minute, precum şi lipsa de inspiraţie la finalizare în partea secundă a confruntării de pe stadionul Giuseppe Meazza din Milano.

Antrenorul gazdelor, Gennaro Gattuso, a confirmat sistemul 4-3-3, cu Gianluigi Donnarumma în poartă, iar în faţa sa un cuplu de fundaşi centrali format din Leonardo Bonucci şi Alessio Romagnoli. Davide Calabria şi Luca Antonelli au evoluat pe cele două benzi, în timp ce linia de mijloc a fost formată din Franck Yannick Kessie, Lucas Biglia, respectiv Giacomo Bonaventura, cu Riccardo Montolivo rămas doar pe banca de rezerve. În atac Suso şi Hakan Calhanoglu s-au aflat în sprijinul tânărului Patrick Cutrone, talentatul vârf crescut la centrul de juniori al lui AC Milan fiind preferat încă o dată mult mai experimentatului Nikola Kalinic.

De partea cealaltă, Simone Inzaghi a aliniat o formaţie dispusă într-un sistem 3-5-2, cu Thomas Strakosha în poartă şi o linie defensivă formată din trei oameni, Ştefan Radu, Stefan de Vrij, respectiv Bastos. Adam Marusic şi Senad Lulic au fost responsabili de cele flancuri, în timp ce Sergej Milinkovic-Savic, Lucas Leiva şi Marco Parolo au evoluat pe zonă centrală. Fără a se putea baza pe atacantul Ciro Immobile, actualul lider în clasamentul golgheterilor Serie A, Simone Inzaghi a preferat un cuplu ofensiv format din Felipe Caicedo şi Luis Alberto, cu Felipe Anderson iniţial pe banca de rezerve.

AC Milan – Lazio, goluri şi spectacol pe San Siro

Început bun de meci pentru AC Milan, care a demonstrat agresivitate şi determinare încă din primele minute de joc, cu un pressing sufocant pentru linia de apărare a oaspeţilor. Iar baloanele recuperate rapid la mijlocul terenului au dus la o serie de ocazii importante, precum cea din minutul 11, când Hakan Calhanoglu l-a depăşit în viteză pe Bastos, dar şutul său puternic din afara careului a fost respins excelent de portarul albanez al lui Lazio. Însă nici măcar Thomas Strakosha nu a mai putut salva gruparea capitolină la capătul primului sfert de oră, când AC Milan a deschis meritat scorul: centrarea în forţă din lovitură libera a lui Hakan Calhanoglu a fost deviată perfect de Patrick Cutrone, care astfel a răsplătit încă o dată încrederea tehnicianului Gennaro Gattuso şi a marcat al treilea său gol în actualul campionat.

0

Avantajul gazdelor nu a durat totuşi decât cinci minute, deoarece Lazio a restabilit egalitatea la prima acţiune de atac periculoasă: pasa decisivă a lui Lucas Leiva a fost continuată excelent de Adam Marusic, care şi-a creat un culoar de şut şi l-a învins pe Gianluigi Donnarumma printr-o execuţie plasată la colţul lung. Milan a acuzat iniţal golul rapid marcat de adversarul său, iar oamenii lui Gennaro Gattuso au trecut peste un moment dificil la capătul primei jumătăţi de oră, când finalizarea de la distanţă a lui Luis Alberto a lovit bara transversală.

Finalul primei reprize a aparţinut însă echipei milaneze, care a concretizat momentul pozitiv prin golul înscris de Giacomo Bonaventura cu un minut înainte de ultimul fluier al primei părţi: un merit important i-a aparţinut lui Davide Calabria, autor al unui iniţiative pe partea dreaptă, continuată cu o centrare ideală pentru finalizarea mijlocaşului italian.

Gianluigi Donnarumma, decisiv pentru AC Milan

Felipe Anderson în locul lui Lucas Leiva a fost prima mutare a tehnicianului Simone Inzaghi, în tentativa de a întoarce soarta meciului. Deşi nu a reuşit un joc la fel de strălucit din punct de vedere ofensiv precum în etapele anterioare, formaţia din capitala Italiei a pus treptat stăpânire pe joc, obligându-şi adversarul la o defensivă aglomerată în propria jumătate de teren. Iar ocaziile de gol nu au lipsit la poarta apărată de Gianluigi Donnarumma: tânărul portar italian a intervenit decisiv în două rânduri, de fiecare dată în faţa lui Sergej Milinkovic-Savic.

Milan a încercat să profite de orice oportunitate pe contraatac, însă nu a valorificat spaţiile din defensiva lui Lazio şi a fost nevoită să treacă prin multe emoţii în ultimele 20 de minute, care au reprezentat un adevărat asalt al oaspeţilor. Nani a fost trimis pe teren în ultimele zece minute ale partidei, însă protagonist a fost din nou Gianluigi Donnarumma, autor al unei alte intervenţii salvatoare, de această dată la finalizarea lui Senad Lulic, prin care a menţinut avantajul minim al echipei sale.

Scor final 2-1 şi AC Milan obţine astfel al treilea succes consecutiv în campionat, dar mai ales o victorie extrem de importantă împotriva echipei care de-a lungul ultimelor etape a exprimat cel mai frumos fotbal. Lazio ar fi sperat la un rezultat prin care să confirme momentul pozitiv şi să transmită un mesaj important inclusiv în ceea ce priveşte lupta pentru câştigarea titlului, însă oamenii lui Simone Inzaghi vor trebui să se concentreze mai degrabă pe asigurarea unui loc ce permite participarea în viitoarea ediţie de UEFA Champions League.

AC Milan – Lazio, statistici şi curiozităţi

• trei dintre ultimele patru goluri marcate de mijlocaşul italian Giacomo Bonaventura în acest campionat au fost realizate prin lovituri de cap.
  • golul înscris de Adam Marusic a reprezentat a-18-a reuşită a lui Lazio în primele 30 de minute de joc, o performanţă mai bună decât a oricărei alte echipe din Serie A.
  • AC Milan rămâne neînvinsă pe teren propriu împotriva lui Lazio de 28 de meciuri, interval în care formaţia milaneză a obţinut 17 victorii şi a înregistrat alte 11 rezultate de egalitate.
  • Lazio va avea ocazia de a se revanşa în faţa celor de la AC Milan peste doar patru zile, când cele două echipe se vor înfrunta din nou pe stadionul Giuseppe Meazza din Milano, într-un meci contând pentru manşa tur din semifinalele Cupei Italiei.