Champions League, 09 decembrie 2020, ora 19:55
Ajax Amsterdam
01
Atalanta

Luis Muriel 85

Ajax Amsterdam – Atalanta 0-1. Italienii se califică pentru al doilea sezon la rând în optimile Champions League

Atalanta a câștigat la Amsterdam meciul cu Ajax printr-un gol al super rezervei Muriel și s-a calificat în optimile Ligii Campionilor 2020-21

10 decembrie 2020

Dacă victoria de la Liverpool a fost pentru Atalanta o expresie a propriei identități ofensive, meciul decisiv câștigat la Amsterdam poate fi considerat un test al maturității. Grupa care promitea un spectacol nemaivăzut grație celor trei echipe super ofensive și a celei mai puțin valoroase echipe din competiție avea până la urmă să ofere al doilea cel mai mic număr de goluri, nu din cauza calității scăzute a meciurilor ci a echilibrului, stricat doar de un Atalanta – Liverpool 0-5.

Echilibru a fost și la Amsterdam, încurajat și de situația grupei care îi permitea Atalantei un egal pentru a merge mai departe în faza eliminatorie. Cu tânărul debutant Brian Brobbey pe postul de atacant central pentru a suplini absența lui Traore, Ajax a început ofensiv însă italienii au blocat bine toate acțiunile spre poarta lui Gollini, trecându-și în schimb ei în cont cea mai importantă ocazie a primei reprize, în minutul 19, când Zapata l-a găsit într-o poziție liberă în care pe De Roon însă șutul acestuia s-a dus la jumătate de metru de vinclu.

Ten Hag a concluzionat la pauză că experimentul său nu a reușit, l-a înlocuit pe Brobbey cu Promes și l-a mutat pe Tadic în zonă centrală, iar Ajax a arătat mai bine în partea a doua. Noul intrat Huntelaar a solicitat un penalty în minutul 69, apoi Ajax și-a trecut în cont cea mai mare ocazie după o țesătură de pase dintr-o atingere care l-au adus pe Klaassen față în față cu Gollini, însă șutul pe centrul porții a fost scos cu piciorul de goalkeeperul italian. Curând însă Gravenberch avea să vadă al doilea galben pentru un fault naiv într-o zonă neutră, iar misiunea lui Ajax devenea aproape imposibilă. A soluționat situația Muriel, intrat de 6 minute pe teren, lansat în adâncime după o minge recuperată de Atalanta la centrul terenului.

S-a terminat 0-1, rezultat cu care formația din Bergamo se califică pentru al doilea an consecutiv în faza eliminatorie a Ligii Campionilor, în timp ce Ajax se repliază din nou în Europa League.

Ajax Amsterdam - Atalanta 0-1, fișa tehnică