Premier League, 29 noiembrie 2020, ora 21:15
Wolverhampton
Gabriel dos Santos Magalhães 30

Pedro Neto 27
Daniel Podence 42

Arsenal – Wolverhampton 1-2. Lupii câștigă pe terenul lui Arsenal după 41 de ani

Arsenal a înregistrat în meciul cu Wolverhampton a cincea înfrângere a sezonului (1-2) și are cel mai prost start în Premier League din 1981.

30 noiembrie 2020

Wolverhampton a urcat pe locul 6 în clasamentul Premier League după ce a obținut prima victorie pe terenul lui Arsenal din ultimii 41 de ani și a complicat și mai mult situația Tunarilor, aflați deja la a cincea înfrângere în 10 etape și a treia la rând pe Emirates.

Meciul a început într-un ritm bun, curmat însă brusc de un violent contact cap în cap între David Luiz și Raul Jimenez care a dus la o întrerupere de zece minute până când atacantul Lupilor, comoționat, a fost scos pe targă și transportat la spital. David Luiz avea să continue până la pauză, bandajat dar fără a-i fi oprită sângerarea, fără a fi însă de mare ajutor într-o defensivă lentă și rudimentară a gazdelor.

A fost nevoie de ceva timp până când echipele să se reașeze după ieșirea lui Jimenez, însă atacul Lupilor nu avea să sufere de pe urma pierderii nouarului, impulsionat de acțiunile devastatoare ale lui Daniel Podence și Adama Traore pe flancuri, de urcările lui Pedro Neto în zonele libere și de mobilitatea noului intrat Fabio Silva.

O cursă fulminantă a lui Traore în partea dreaptă soldată cu o excelentă centrare avea să ducă la deschiderea scorului, reușită de Neto care a împins în poartă mingea revenită din transversală după lovitura de cap a lui Dendoncker. Arsenal a reușit să revină rapid printr-o lovitură de cap a lui Gabriel Magalhães din centrarea lui Willian, însă marile probleme ale Tunarilor au fost în defensivă, acolo unde Podence a pătruns nestingherit pentru golul de 2-1 la o minge respinsă în față de Bernd Leno.

Avea să fie scorul final al meciului în ciuda unei reprize mai bune a lui Arsenal, care în urma acestui rezultat coboară până pe locul 14 al clasamentului, șase poziții mai jos decât o lăsase Unai Emery în ziua în care a fost demis, exact în urmă cu un an. Înainte de derby-ul cu Tottenham din deplasare Tunarii sunt la opt puncte de primele locuri dar tot la atâtea de zona retrogradării și, cu 13 puncte în 10 etape, au cel mai slab start de sezon din sezonul 1981-1982.

Arsenal - Wolverhampton 1-2, fișa tehnică