0
  • Sampdoria
    Sampdoria
    1

AS Roma – Sampdoria 0-1. Gruparea capitolină continuă seria rezultatelor negative

David Petre
29 ianuarie 2018

Un gol marcat în minutul 80 de Duvan Zapata a fost de ajuns pentru ca Sampdoria să se impună pe terenul celor de la AS Roma în etapa -22-a de Serie A

Viviano

AS Roma a sperat ca întâlnirea cu Sampdoria de pe teren propriu, contând pentru etapa a-22-a a campionatului italian, să reprezinte un nou început după o perioadă dificilă pentru gruparea capitolină, contestată de suporteri ca urmare a rezultatelor negative şi a campaniei de transferuri. Însă AS Roma a consemnat un nou eşec, fiind învinsă pe arena Olimpico de o echipă a Sampdoriei care astfel a ajuns la doar patru puncte de adversara directă din acest meci în clasamentul Serie A şi poate fi încrezătoare în perspectivele participării într-o cupă europeană.

Tehnicianul gazdelor, Eusebio Di Francesco, a început meciul cu două modificări faţă de partida din urmă cu patru zile: Juan Jesus a fost titularizat în centrul defensivei, în locul lui Federico Fazio, iar recuperarea lui Stephan El Shaarawy a dus la menţinerea pe banca de rezerve a lui Gregoire Defrel. La mijloc au fost preferaţi încă o dată Lorenzo Pellegrini, Kevin Strootman şi Radja Nainggolan, cu Diego Perotti şi Daniele De Rossi ca prime soluţii pe banca de rezerve. Edin Dzeko, aflat în centrul unei tratative pentru un posibil transfer la Chelsea, a început ca titular la ceea ce ar putea fi ultimul său meci în tricoul Romei.

Cea mai importantă absenţă din tabăra oaspeţilor a fost cu siguranţă Fabio Quagliarella, autor al golului prin care Sampdoria a fost foarte aproape de a se impune şi în duelul disputat la mijlocul săptămânii. Experimentatul atacant italian, aflat pe poziţia a treia a clasamentului golgheterilor Serie A, a fost indisponibil ca urmare a unor probleme musculare, astfel că tânărul Gianluca Caprari a avut posibilitatea de a evolua din primul minut în compartimentul ofensiv, alături de Duvan Zapata. O modificare şi în linia de mijloc faţă de duelul direct de la Genova, cu Edgar Barreto trimis ca titular în detrimentul lui Denis Praet.

AS Roma – Sampdoria, fără gol, dar cu multe ocazii în prima repriză

Sampdoria a dorit să arate încă din start că evoluţia bună din partida disputată în urmă cu patru zile nu a fost o coincidenţă, iar primele 20 de minute ale meciului de pe stadionul Olimpico le-au aparţinut oaspeţilor, care au reuşit să îşi creeze trei bune situaţii de gol la poarta apărată de Alisson Becker: două intervenţii la şuturile lui Gianluca Caprari şi o una în faţa lui Duvan Zapata au salvat momentan pe AS Roma. Treptat, gruparea capitolină a preluat controlul jocului, însă fără a pune o presiune foarte mare pe careul oamenilor lui Marco Giampaolo. La jumătatea reprizei, gazdele au reuşit să înscrie prin Konstantinos Manolas, însă golul a fost anulat de arbitrul Luca Banti pentru o poziţie de offisde.

0

Cel mai important moment al primei reprize a avut loc în minutul 39, când Bartosz Bereszynski a lovit mingea cu mâna în interiorul propriului careu, iar AS Roma a beneficiat astfel de un penalty: fără Diego Perotti pe teren (principalul executant din tabăra giallorosso), însă cu jucători precum Edin Dzeko sau Stephan El Shaarawy, căpitanul Alessandro Florenzi a fost totuşi cel care şi-a asumat răspunderea executării loviturii de la 11 metri, apărată însă de către portarul Emiliano Viviano. Pe final de repriză, omologul acestuia din poarta Romei, Alisson Becker, s-a remarcat la rândul său printr-o dublă intervenţie în faţa lui Gianluca Caprari, ajuns în poziţie ideală de finalizare după o acţiune de contraatac.

Viviano şi Zapata, decisivi în victoria Sampdoriei la Roma

Repriza a doua a adus în evidenţă un scenariu complet diferit, cu o echipă a gazdelor mult mai determinată şi implicată, dar care a irosit numeroase ocazii de a deschide scorul: Ünder, Kolarov, Pellegrini (de trei ori) şi Edin Dzeko au ratat rând pe rând din situaţii favorabile, graţie inclusiv intervenţiilor de excepţie ale lui Emiliano Viviano, poate cel mai bun jucător de pe teren. În tentativa de a revigora jocul ofensiv al echipei sale, tehnicianul Eusebio Di Francesco i-a înlocuit pe Pellegrini şi Ünder cu Defrel şi Perotti, iar AS Roma trecea astfel la un sistem 4-2-3-1. Însă lipsa de luciditate în faţa porţii a continuat pentru formaţia giallorosso, cu un Edin Dzeko departe de forma de altădată şi concentrat mai degrabă pe transferul în Premier League.

Iar în minutul 80 Sampdoria a dat lovitura decisivă: pătrunderea pe partea stângă a lui Nicola Murru a fost continuată cu o centrare ideală pentru Duvan Zapata, scăpat din marcaj de defensiva Romei, iar atacantul columbian a marcat golul prin care gruparea din Genova a obţinut un succes de prestigiu în capitala Italiei şi a adâncit criza celor de la AS Roma, ajunşi acum la şase etape consecutive fără victorie.

Randamentul lui Eusebio Di Franceso în cele mai recente şase runde de Serie A indică trei eşecuri şi trei remize, în timp ce ultimul succes datează de pe 16 decembrie. Cu un astfel de parcurs negativ, similar cu cel care a dus la demiterea lui Rudi García în 2015 şi cea mai slabă serie a echipei giallorosso în ultimii 13 ani, drumul către o nouă participare în UEFA Champions League devine mult mai dificil.

AS Roma – Sampdoria, declaraţii ale antrenorilor

Eusebio Di Francesco: “Am început foarte slab, în primele 25 de minute nu am intrat cu adevărat în meci. Din fericire portarul nostru a fost extraordinar, apoi odată ce am schimbat poziţia extremelor, am evoluat mai bine. În repriza a doua nu am oferit nicio posibilitate de gol celor de la Sampdoria, în afara de acea fază din final, într-un moment în care noi căutam cu disperare să marcăm. Ne-am creat numeroase ocazii de a înscrie, dar nu am reuşit să valorificăm niciuna dintre acestea. A existat o reacţie din partea echipei, din păcate în această perioadă întâmpinăm dificultăţi în a marca.”

Marco Giampaolo: “Este o victorie a echipei, a grupului, a acelor băieţi care au avut ocazia de a evolua mai puţin în acest sezon, precum Murru, Capezzi, Barreto, Caprari. În această seară au demonstrat personalitate. Atmosfera de la Roma este întotdeauna una extrem de caldă şi intensă, noi în prima repriză am depus un efort imens şi am jucat extraordinar. Era dificil să putem evolua cu aceeaşi intensitate şi în repriza a doua, dar am reuşit să rezistăm. Îi felicit pe toţi jucătorii, este o victorie cu adevărat emoţionantă. Roma ne-a pus în dificultate de-a lungul primelor 20-25 de minute ale reprizei a doua, dar am ştiut să ne sacrificăm şi să revenim pe final.”