Premier League, 01 decembrie 2021, ora 22:15, Birmingham
Manchester City

Ollie Watkins 47

Rúben Dias 27
Bernardo Silva 43

Aston Villa – Manchester City 1-2. Prima înfrângere pentru Steven Gerrard pe Villa Park

Manchester City a câștigat cu 2-1 pe terenul lui Aston Villa într-un prim duel dintre Guardiola și Steven Gerrard

Cronica meciului Aston Villa - Manchester City, scor 1-2, prima înfrângere pentru Steven Gerrard pe teren propriu ca tehnician în Premier League

David Petre, 2 decembrie 2021

Steven Gerrard a pierdut primele puncte de la venirea pe banca lui Aston Villa iar echipa sa rămâne în partea a doua a clasamentului Premier League, însă modul în care tehnicianul a retușat echipa la pauză după o primă repriză foarte bună a celor de la Manchester City prefațează un viitor frumos la Birmingham.

Două super execuții au asigurat oamenilor lui Guardiola un avans confortabil la pauză. Primul care a lovit a fost Ruben Diaz cu un șut din afara careului fără speranțe pentru Emi Martínez, iar apoi Bernardo Silva a finalizat cu un voleu de zile mari o acțiune șnur a celor de la City pentru al treilea său gol în ultimele patru meciuri de Premier League.

Părea un scor liniștitor pentru campioana en-titre după o primă repriză pe care o controlase în cea mai mare parte, însă Aston Villa a revenit mult mai montată de la cabine, a redus rapid din diferență prin Ollie Watkins după o lovitură de colț și apoi a presat în căutarea egalării, având o mare ocazie prin nou intratul Carney Chukwuemeka blocat cu o super intervenție de Ederson.

Jack Grealish a fost întâmpinat cu un cor de fluierături la revenirea pe Villa Park, însă intrarea sa pe teren nu a influențat rezultatul final, iar City e plecat de la Birmingham cu trei puncte importante care o mențin la un punct în spatele liderului Chelsea.

Pentru Pep Guardiola a fost victoria cu numărul 150 în Premier League, doar al patrulea manager care atinge această bornă la cârma unei singure echipe dar cel mai rapid în a o face. Catalanul a avut nevoie de 204 meciuri, mult mai puține decât precedentul deținător al recordului, Sir Alex Ferguson (247).

Aston Villa - Manchester City 1-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Aston Villa - Manchester City: Puține schimbări la Villa și la City față de etapa anterioară

71

Doar un punct pentru Aston Villa în ultimele 10 meciuri cu Manchester City. Curiozități statistice ale meciului Aston Villa - Manchester City 1-2

• Aston Villa a câștigat un singur punct din ultimele 10 meciuri cu Manchester City în Premier League, golaverajul fiind 19-3 în favoarea Cetățenilor
  • Pentru Steven Gerrard a fost doar a patra înfrângere din 61 de meciuri jucate pe teren propriu în întreaga sa carieră de antrenor. Bilanțul său în ultimele 27 de meciuri acasă era de 24 de victorii și 3 remize.