Champions League, 02 noiembrie 2021, ora 22:00, Bergamo

Josip Iličić 12
Duván Zapata 56

Cristiano Ronaldo 45+1
Cristiano Ronaldo 90+1

Atalanta – Manchester United 2-2. Cristiano Ronaldo își mai salvează o dată echipa

Dubla lui Cristiano Ronaldo i-a adus lui Manchester United un punct din meciul cu Atalanta, scor 2-2

Cronica meciului Atalanta - Manchester United, scor 2-2, în care dubla lui Cristiano Ronaldo i-a adus lui ManUnited o remiză importantă în grupele UCL.

David Petre, 3 noiembrie 2021

Nici nu apucase bine să se stabilizeze scaunul lui Ole Gunnar Solskjaer după victoria netă din meciul cu Tottenham, că a apărut un nou val de vibrații după încă o prestație palidă a lui Manchester United, însă o dată în plus a ieșit la rampă Cristiano Ronaldo pentru a salva un punct în deplasarea de la Bergamo ce menține formația engleză pe prima treaptă a clasamentului grupei de Champions League.

Solskjaer fusese foarte mulțumit în weekend de inovația sa tactică de a juca cu trei fundași centrali și a perpetuat acest sistem și în meciul cu Atalanta, însă United s-a văzut condusă din minutul 12 după un șut al lui Ilicic cu largul concurs al lui De Gea, care nu a putut opri mingea trimisă pe centrul porții. Revenită de nevoie la un sistem 4-2-3-1 odată cu accidentarea lui Varane, United nu a avut un joc fluid consistent, însă i-a fost suficientă o acțiune de mare calitate a oamenilor din față pentru a intra cu 1-1 la cabine după un gol marcat de Cristiano Ronaldo în prelungirile primei reprize.

A existat o simetrie a golurilor și în partea secundă când Atalanta a revenit în avantaj la 11 minute de la reluare după o pătrundere a lui Zapata, însă Ronaldo a mai egalat o dată în primul minut din prelungiri cu un gol de autor, reluând din voleu din afara careului o minge așezată de Mason Greenwood.

“Un moment marca Michael Jordan”, a comentat entuziast Ole golul prin care Ronaldo l-a depășit în clasamentul golgheterilor lui Manchester United, însă nu se știe cât timp lusitanul îi mai poate salva în mod miraculos scaunul de tehnician, a cărui stabilitate va fi din nou sondată în weekend când trupa Diavolilor Roșii are programat derby-ul local cu City-ul lui Guardiola.

Atalanta - Manchester United 2-2, fișa tehnică

ECHIPELE în meciul Atalanta - Manchester United: Trei fundași centrali pentru United pentru al doilea meci consecutiv