Luis Suárez 45
Luis Suárez 50

Santi Mina 13
Facundo Ferreyra 89

Atletico Madrid – Celta Vigo 2-2. Celta, a doua echipă care îi fură puncte lui Atletico pe Metropolitano

Atletico Madrid și Celta Vigo au remizat 2-2 după un gol al lui Facundo Ferreyra în ultimul minut care a neutralizat dubla lui Luis Suarez.

Atletico Madrid - Celta Vigo 2-2 (8 februarie 2021)
9 februarie 2021

Golul marcat de Facundo Ferreyra în ultimul minut de joc a pus capăt seriei de opt victorii consecutive ale lui Atletico Madrid în La Liga, iar urmăritoarele pot îndrăzni să spere că soarta campionatului nu este încă jucată, în ciuda avantajului substanțial de opt puncte pe care echipa lui Simeone încă îl are în clasament față de Barcelona și Real Madrid, care au și câte un meci în plus jucat.

Atletico a avut dificultăți în toate meciurile din 2021 și datorează seria minunată de victorii în primul rând instinctului de asasin al lui Luis Suarez, iar scenariul părea să se repete și la vizita Celtei după ce uruguayan-ul și-a adus echipa în avantaj cu o dublă prin care ajunge la 16 goluri marcate în actualul sezon, tot atâtea câte reușise în tot campionatul anterior în tricoul Barcelonei. Celta a venit însă pe Metropolitano cu o echipă bine pregătită din toate punctele de vedere, iar golul egalizator din ultimul minutul nu a făcut decât să îi confirme un punct pe deplin meritat.

Atletico a trebuit să abordeze meciul cu un prim unsprezece improvizat din cauza numeroaselor absențe datorate focarului de Covid-19 de la echipă și a avut mari dificultăți în a găsi soluții în fața Celtei, care a făcut un pressing agresiv, a controlat excelent spațiile, a deschis scorul în minutul 13 prin Santi Mina și apoi a continuat să joace la fel de agresiv. Pentru Luis Suarez au fost însă suficiente două faze pentru a întoarce soarta meciului, golurile sale din ultimul minutul al primei reprize și din startul părții secunde aducând-o pe Atletico în situația care îi convine cel mai bine.

De această dată nu a fost însă suficient, fiindcă Iago Aspas a văzut în minutul 89 un mic culoar în careul madrilen pe unde i-a pasat mingea lui Solari, iar acesta a centrat în fața porții pentru Ferreyra și golul prin care Celta Vigo devine doar a doua echipă din La Liga care îi răpește puncte lui Atletico în actualul campionat pe Metropolitano după Villarreal pe 3 octombrie (0-0).

Atletico Madrid - Celta Vigo 2-2, fișa tehnică