11
Real Madrid

Luis Suárez 15

Karim Benzema 88

Atletico – Real Madrid 1-1. Golul lui Benzema din minutul 88 menține Realul în lupta pentru titlu

Atletico Madrid și Real Madrid au remizat 1-1 după un gol marcat de Karim Benzema spre finalul meciului.

Karim Benzema a marcat golul egalizator în meciul Atletico - Real Madrid 1-1 (7 martie 2021)
7 martie 2021

Revenire providențială după o absență de trei săptămâni pentru Karim Benzema, care a marcat în minutul 88 golul ce o menține pe Real Madrid în lupta pentru titlu în Spania în urma remizei 1-1 în deplasarea cu liderul campionatului, Atletico Madrid.

Luis Suarez a deschis scorul în minutul 15 după o cursă a lui Marcos Llorente pe contraatac și Atletico a controlat cu lejeritate prima repriză, însă aspectul dramatic a fost asigurat de o polemică arbitrală în minututul 40 la o minge centrată din partea stângă ce a căzut pe brațul lui Felipe. Jucătorii Realului au solicitat cu vehemență penalty iar centralul Hernandez Hernandez a mers la maginea terenului pentru a urmări reluările video, însă în cele din urmă nu a luat nicio decizie punitivă, având în vedere lipsa de intenție a fundașului central colchonero și dificultatea de a vedea din timp balonul într-un careu supra aglomerat.

Carrasco și Llorente și mai târziu Luis Suarez au semnat marile ocazii de a majora avantajul gazdelor, însă în cele din urmă Atletico a făcut pasul înapoi în încercarea de a conserva rezultatul de 1-0 cu care ar fi făcut un pas uriaș spre titlu. O eroare a lui Correa i-a prilejuit o dublă ocazie lui Benzema care nu l-a putut învinge pe Oblak din postură de unu contra unu, însă în cele din urmă atacantul francez a reușit golul egalizator cu două minute înainte de final după o combinație cu Casemiro la care apărarea gazdelor nu a avut răspuns.

Pierderea a două puncte după un gol marcat pe final de joc nu poate să nu îl supere pe Cholo Simeone, însă remiza consemnată la final pare a fi în cele din urmă mulțumitoare pentru toată lumea: Atletico își conservă prima poziție în clasament și avantajul față de rivala locală, Real Madrid se menține în lupta pentru titlu, în timp ce Barcelona este acum intercalată în clasament între cele două și se află la doar trei puncte distanță de formația roji-blanco, ce are însă un joc mai puțin disputat.

Atletico Madrid - Real Madrid 1-1, fișa tehnică