Bundesliga, 17 septembrie 2022, ora 16:30, Augsburg
FC Augsburg
10
Bayern München

Mërgim Berisha 59

FC Augsburg 1-0 Bayern München. Risipitoarea campioană en-titre bifează prima înfrângere a sezonului

Berisha a marcat unicul gol al meciului FC Augsburg - Bayern 1-0

Cronica meciului FC Augsburg - Bayern München, în al cărui final Manuel Neuer a fost cel mai periculos om al campioanei en-titre

David Petre, 18 septembrie 2022

Euforia victoriei cu Barcelona nu a ținut prea mult la Munchen, iar Bayern a fost readusă după nici patru zile la cruda realitate pe care o trăiește în Bundesliga în actualul sezon. După trei remize consecutive cu Gladbach, Union Berlin și Stuttgart a venit și o înfrângere la Augsburg, iar campioana en-titre, care acum o lună și jumătate pornise ca din tun spre al unsprezecelea titlu consecutiv, se vede aruncată pe locul patru al clasamentului și ar putea să mai piardă încă unu înaintea pauzei destinate meciurilor de Nations League dacă Hoffenheim obține un rezultat pozitiv duminică.

Augsburg a fost un adversar greu pentru Bayern chiar și atunci când echipa mergea ceas, însă de această dată bavarezii trebuie să caute doar în propria curte vinovații pentru această înfrângere. Gazdele au făcut un pressing avansat care l-a obligat pe Neuer să vândă ieftin încă din faza incipientă a fazelor multe din baloanele baloanele cu care în mod normal campioana controlează disputele din Germania, dar chiar și așa mișcarea bună a oamenilor de atac i-a adus pe Musiala, Müller și Sane în mai multe rânduri față în față cu goalkeeperul advers, însă fie lipsa totală de inspirație la finalizare fie intervențiile decisive al lui Gikiewicz au împiedicat-o pe Bayern să marcheze.

Nici defensiva (fără accidentații Pavard și Lucas Hernandez) nu a fost la înălțime și a fost ușor străpunsă în minutul 59 când s-a marcat unicul gol al meciului: Iago a câștigat un duel cu Sane la o minge lungă plecată de la centrul terenului și a pasat în mijlocul careului pentru Berisha, care venit fără marcaj a șutat fără speranțe pentru Neuer.

A fost singurul șut pe poartă al gazdelor în partea secundă, însă s-a dovedit suficient pentru cele trei puncte chiar dacă Bayern s-a aruncat în atac. Sane a mai ratat o dată singur cu portarul, iar în final cel mai periculos om al campioanei en-titre a fost Neuer, care în prelungiri a urcat în careul advers la fazele fixe și a avut două mari ocazii de gol cu lovituri de cap și o minge pe care nu a reușit să o devieze din fața porții.

Este al patrulea din ultimele cinci sezoane în care Bayern pierde puncte cu Augsburg. Anul trecut o făcuse tot în deplasare, chiar după o pauză FIFA. Acum se întâmplă înaintea unei astfel de întreruperi a campionatului și, chiar dacă majoritatea jucătorilor vor merge la naționale, este un bun prilej pentru ei și pentru antrenorul Nagelsmann să caute răspunsuri pentru dinamica negativă a echipei care nu a mai câștigat în campionat de pe 21 august, când o zdrobea pe Bochum cu 7-0.

FC Augsburg - Bayern München 1-0, fișa tehnică